Lična i zaštitna sredstva za zastitu tijela
1. UVOD
Prilikom obavljanja raznih poslova radnici moraju nositi odgovarajuću zaštitnu oprem.Zaštitna oprema radnika ne može u potpunosti zaštiti od povreda ,al može dosta smanjiti posljedice raznih nesrća po radnikovo zdravlje.
Razni radovi mogu proizvesti opasnosti kao što su iskre, prskanja, zračenja (infracrveno,ultraljubičasto i plavo svijetlo), šljake, grijanje, toplota metala, isparavanja gasova, pa čak i električni šok. Budući da se ove opasnosti može izazvati opekotine, povrede ili smrti, važno je da radnici nose odgovarajuću zaštitnu opremu u svakom trenutku. Generalno, lična zaštitna oprema mora zaštititi radnika od opasnosti.
Radnici nose zaštitna sredstva za zaštitu očiju i zaštitu lica, za zaštitu glave, za zaštitu tijela, za zaštitu ruku, za zaštitu sluha, za zaštitu nogu.
U ovom seminarskom radu detaljnije će biti objašnjena zaštitna odjeća i obuća.
2. ZAŠTITNA ODJEĆA
Zaštitna odjeća štiti od prskanja metala kod zavarivanja i rezanja i treba da je izrađena od pamuka, drugih celuloznih materijala ili mješavine radi postizanja postojane zaštite od plamena. Kada je u pitanju održavanje i čišćenje, odjeću treba držati na suhom mjestu. Treba izbjegavati izlaganje izravnim sunčevim zrakama kako ne bi došlo do promjene boja.
Zaštitna odjeća za zavarivače, odjeća za zaštitu od visoke temperature sama ne štiti od prolaska električne struje kroz tijelo. Kod elektrolučnog zavarivanja treba predvidjeti izolirajuće pregrade kako bi se izbjegao kontakt zavarivača sa dijelovima opreme koji provode električnu struju. Vlaga i znoj mogu umanjiti izolirajući učinak suhe zaštitne odjeće za zavarivače. Povećani sadržaj kisika u zraku umanjuje zaštitu od plamena odjeće za zavarivače. Posebno kod zavarivanja u malom prostoru treba paziti da se zrak ne napuni kisikom. Dobro je znati da se zaštitna odjeća ne smije prati sredstvima za pranje koja sadrže sapun niti omekšivač.
Prljava, vlažna i uznojena odjeća ima slabija zaštitna svojstva. Odjeća se mora nositi zakopčana ili zatvorena. Zaštitni učinak odjeće se smanjuje ako se nosi zajedno sa odjećom koja nije vatrootporna. Eventualni popravci na odjevnom predmetu smiju se obavljati samo materijalom koji ispunjava iste zahtjeve kao odjevni predmet. Odjeću treba ostaviti na suhom mjestu ukoliko se ne koristi za rad.
2.1. Električna izolacija
Kod uređaja za elektrolučno zavarivanje nije moguće sve dijelove koji provode napon zavarivanja u potpunosti zaštititi od izravnog dodira. Stoga izolaciju treba upotpuniti zaštitnom opremom zavarivača.
Nošenjem zaštitne odjeće treba zaštiti sva područja tijela od povreda prilikom zavarivanja.
Više u Seminarski radovi
Upravljanje ljudskim resursima na primeru kompanije Toyota
- Upravljanje ljudskim resursima
Radiofarmaceutici na bazi izotopa joda
- osnovi biofizike sa radiologijom
- 11 stranica
Alternator
- ELEKTRICNI I ELEKTRONSKI SISTEMI NA VOZILU
- 15 stranica
Više u Skripte
Upravljanje ljudskim resursima na primeru kompanije Toyota
- Upravljanje ljudskim resursima
Radiofarmaceutici na bazi izotopa joda
- osnovi biofizike sa radiologijom
- 11 stranica
Alternator
- ELEKTRICNI I ELEKTRONSKI SISTEMI NA VOZILU
- 15 stranica
Više u Zaštita na radu
Detektivska djelatnost
- Uporedni modeli zaštita ljudi i imovine
- UNIVERZITET PIM - Pravni fakultet · Doboj
- 8 stranica
Organizaciona struktura obaveštajnih službi
- Osnovi bezbednosti
- UNIVERZITET UNION - Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić · Trstenik
- 22 stranica
Zdravlje i bezbednost zaposlenih
- Menadžment ljudskih resursa
- Visoka poslovna škola strukovnih studija u Leskovcu · Leskovac
- 16 stranica