Odlomak

1.Uvod
Mediji su naša svakodnevica.Nezamisliv je život savremenog čoveka bez masovnih medija.Medjutim,kakav je odnos medija i društva? Jesu li mediji ubrzali, poboljšali ili unazadili društvene promene? Kako društvo reaguje na medije, da li je reč o saglašavanju, razmimoilaženju, sukobu, indiferentnosti…?
Odnos medija i društva je višeslojan i veoma složen. Bez slobodnih, nezavisnih i kritičkih medija je nezamislivo razvijati demokratiju. Novinari  istrazuju i ukazuju, otvoreno i kritički na sve nepravilnosti sa ciljem da se isprave. Niko, a pogotovo vlastodršci ne voli biti kritikovan, pa se javljaju tenzije izmedju politicara i medija, ali ne samo njih. Novinari nisu u idilicnom odnosu ni prema jednom segmentu društva.
Mediji,na neki nacin, obavljaju funkciju straže koja upozorava društvo na nadolazeće opasnosti. Po Lasvelu mediji imaju zadatak da objašnjavaju i tumače informacije s ciljem da društvo shvati značenje onoga što je njima sadržano.Dakle novinari ne vrše samo puki prenos informacija već ih i objašnjavaju kako bi pripadnici društva shvatili o čemu oni govore. Mediji na taj način čuvaju informacije o društvu i njegovoj prošlosti. Moglo bi se reći da mediji imaju ulogu vaspitača/roditelja , ali svoj uticaj šire na način koji je mnogo efikasniji.
UBosni i Hercegovini pritisci na medije nisu rijetkost. Politika prijeti, tuži, krupni kapital također, kriminal isto. Kako se u takvim okolnostima izboriti za istinu i profesiju, čemu pojedini mediji u Bosni i Hercegovini mogu zahvaliti svoj uspjeh na tržištu, koliko su novinari koji rade u tranzicijskim državama izloženi raznim vrstama napada i prijetnji, da li bosanskohercegovačko novinarstvo poprima jednu vrstu tabloidnog izričaja.

2. Mediji i društvo

2.1 Vlast, sila, zabava ili…

Savremeni svet nezamisliv je bez masovnih medija. Oni su sastavni deo života svakog čoveka bez obzira na rasu, obrazovanje, imovno stanje, društvenost…Niko ne može izbeći uticaju masovnih medija. Pa čak i kada se neko stvarno trudi da izbegne masovne medije pa ne kupuje novine, nema radio, računar ili televizor, ipak, hteo-ne-hteo, mora doći u dodir sa masovnim medijima, makar preko nekih posrednika.
Masovni mediji nisu samo vesti i informacije. Nisu ni puka zabava. A nisu ni moćno sredstvo edukacije, već su sve to zajedno. Masovni nam mediji u kuću, porodicu, radnu sredinu unose odredjeno vidjenje sveta kojeg baš ne želimo uvek prihvatiti, ali ga ne možemo ni odbaciti

Odnos medija i društva značajno odredjuje i odnose u društvu. Mediji nisu iznad ni izvan društva. Najtačnije definisanje odnosa medija i društva je da kakvo je društvo, takvi su i mediji.
Vrlo često mediji su nazivani sedmom silom zbog njihove društvene snage. Mediji su izuzetno moćni i mogu uticati kako na društvo, tako i na pojedinca. Ali nije dobro kada mediji počnu delovati sa pozicije sile. Neki pak nazivaju medije 4. vlašću
Medijski poslanici ne trebaju pretendirati da budu niti sila, niti vlast jer se time dobija lažan utisak o moći koja de facto ne postoji.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari