Celokupna problematika zagađenja životne sredine na Kosovu i Metohiji
Objavio Seminarski0002 24. maj 2024.
Naučni radovi, Skripte, Medicina
Objavio amatoviic 13. septembar 2013. Prijavi dokument
UVOD
Višestruko nezasićene masne kiseline (eng. polyunsaturated fatty acids, PUFA) su esencijalni gradivni spojevi bioloških membrana kod većine eukariota. Osim važne uloge u
moduliranju fizikalnih svojstava bioloških membrana i posljedično tome reguliranju važnih membranskih procesa, PUFA imaju važnu ulogu i kao signalne molekule, te kao transkripcijski aktivatori gena [1, 2]. Može se reći da PUFA ispunjavaju mnoge strukturne i funkcionalne uloge koje su neusporedive među masnim kiselinama s obzirom na široki spektar bioloških procesa u kojima sudjeluju. Međutim, mehanizmi kojima stanica regulira točan sastav PUFA u membranskim lipidima i procesi kojima pogoduje takav točno definiran sastav PUFA nisu ni približno razjašnjeni. Unatoč velikoj raznolikosti i specifičnim svojstvima određenih vrsta PUFA, njihova zajednička karakteristika je da su u uvjetima oksidacijskog stresa podložne lipidnoj peroksidaciji, autokatalitičkom procesu degradacijelipida [3]. Oksidacijski stres može nastati kao posljedica poremećaja metabolizma kisika, i predstavlja potencijalnu opasnost za sve aerobne organizme [4]. Lipidna peroksidacija uzrokuje narušavanje integriteta bioloških membrana i stvaranje potencijalno toksičnih reaktivnih aldehida [5]. Pokazano je da lipidna peroksidacija ima ulogu u procesu starenja, te mnogim patološkim stanjima kod čovjeka uključujući neurodegenerativne bolesti, dijabetes, bolesti jetre, kardiovaskularne bolesti i tumore [6-9]. Stoga je u interesu istražiti procese lipidne peroksidacije kao i obrambene mehanizme zaštite stanice od oksidacijskih oštećenja PUFA.
VIŠESTRUKO NEZASIĆENE MASNE KISELINE – STRUKTURA, FUNKCIJA, ŽIVOT
KLASIFIKACIJA PUFA
PUFA su masne kiseline s dvije ili više dvostrukih veza između dva ugljikova atoma u ugljikovodičnom lancu masnih kiselina. Pojednostavljena nomenklatura, koja se često koristi za klasifikaciju PUFA u biološkim sustavima je omega (ω) ili n nomenklatura, prema kojoj se označava položaj posljednje dvostruke veze od metilnog kraja ugljikovodičnog lanca [10]. Delta (Δ) klasifikacija označava poziciju dvostruke veze u lancu masne kiseline određenu brojanjem veza počevši od karboksilne skupine [11]. Tako npr. 18:2, ω-6 označava linolnu kiselinu, PUFA koja ima osamnaest atoma ugljika i ukupno dvije dvostruke veze, s prvom dvostrukom vezom na šestom C-atomu od metilnog kraja lanca. Dvostruke veze u PUFA se većinom u biološkim sustavima nalaze u cis konfiguraciji (slika 1). Najčešće PUFA koje se pojavljuju u biološkim sustavima su ω -6 i ω-3, a broj atoma ugljika u ugljikovodičnom lancu obično varira između 18 i 22 i gotovo uvijek je paran, dok broj dvostrukih veza može varirati između dvije do šest [2]. Popis najzastupljenijih PUFA u biološkim sustavima je naveden u tablici 1.
Objavio Seminarski0002 24. maj 2024.
Objavio minche90 18. april 2024.
Objavio Wvv 05. decembar 2023.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio slobce 14. oktobar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.