Odlomak

UVOD

Čitavu oblast planine Lovćen Crnogorci smatraju svetom. Kako kažu stihovi poznate pesme “Lovćen nam je oltar sveti”, Lovćen je simbol Crne Gore i daje joj nacionalni indentitet. Ukratko, ono što Statua Slobode predstavlja za Amerikance, to planina Lovćen predstavlja za Crnogorce.

Predmet ovog rada jeste prikaz i analiza trenutnog stanja nacionalnog parka “Lovćen”. Cilj rada je prezentacija pomenutog parka, kao i podizanje svesti o značaju, vrednosti i potrebi očuvanja životne sredine zaštićenih prirodnih dobara. Zadatak ovog rada jeste istraživanje trenutnog stanja nacionalnog parka “Lovćen”, kao i razmatranje načina za njegovo adekvatnije aktiviranje u turističke svrhe. Metode proučavanja koje će biti korišćene u radu su deskriptivna obrada postoječe literature, prikupljanje putem Interneta i pisanih dokumenata.

 

 

 

 

Turističko – geografski položaj nacionalnog parka “Lovćen”
Nacionalni park “Lovćen” se nalazi u jugoistočnom delu Evrope, u Crnoj Gori, na 42° 24′ 02″ SGŠ i 18° 49′ 33″ IGD. Smešten je u kršovitom regionu Dinarskih Alpa. Nalazi se u jugozapadnom delu Crne Gore, obuhvata centralni i najviši deo lovćenskog masiva. Nagibi planine Lovćen strmo se uzdižu sa ivica jadranskog basena, iznad obalnog područja Budve i zapadnog dela Cetinja, zatvarajući tako duge i vijugave bokeljske zalive, čineći zaleđe drevnom pomorskom gradu Kotoru. Nalazi se na teritoriji opština Cetinje i Budva.
Park se na jugu graniči sa autoputem Budva-Cetinje, a na severu sa starim kotorskim putem. “Crna planina”, po kojoj je Crna Gora dobila ime, uzdiže se do 1.749 metara nadmorske visine.
Nacionalni park je površine 6.220 hektara. Sedište parka je na Cetinju, a proglašen je Nacionalnim parkom 1952. godine.

 

 

 

Prirodne karakteristike Parka
Reljef. Na relativno uzanom prostoru sreću se brojni i raznovrsni oblici reljefa, naglašeni u središnjem delu planine, gde se Lovćen najviše izdigao Štirovnikom i Jezerskim vrhom. Padine planine su kamenite, sa brojnim škrapama, jamama i dubokim vrtačama, dajući krajolicima specifičan izgled. Nadmorska visina Parka varira od 939m (Ugnji) do 1.749m (Štirovnik).

Klima. Umereno-kontinentalna i planinska, pod uticajem mediteranske, sa izraženom srednjom godišnjom količinom padavina ( 2.500 – 3.600 l/m²).

Hidrografija. Vodeni ekosistemi su retki i predstavljeni su lokvama, kamenicama i ublovima. Karakteristični prostori su Jezero pod Jezerskim vrhom i zamočvareno područje Ivanovih korita, koji se odlikuju jedinstvenom herpetofaunom. Ovde srećemo endemičnog žutotrbog mukača (vrsta žabe) i malog mrmoljka.

Biogeografija. Istorija biljnog i životinjskog sveta igra značajnu ulogu u nacionalnom parku “Lovćen”, koji sadrži devet različitih životnih zona u veoma malom prostoru. Ovako veliki broj životnih zona, rezultat je velike raznolikosti flore i faune. U Parku postoji 2.000 biljnih vrsta. Ovo obilje života je rezultat naglih visinskih razlika i pod uticajem je dve klimatske zone, mediteranske i kontinentalne. Njihova kombinacija na ovako malom prostoru je uzrok stvaranja jedinstvene životne sredine.
Među 1.300 biljnih vrsta, što čini 1/3 ukupne crnogorske flore, mnogo je endemičnih, reliktnih, lekovitih, aromatičnih i medonosnih. Predeo Parka stanište je mnogih životinjskih vrsta, sa brojnim endemskim i reliktnim oblicima. Osim sisara (vuk, medved, vepar, lisica, srna, zec, belogrudi jež, crnogorska voluharica i dr.), ovde su brojne i druge životinjske grupe, oko 200 vrsta ptica, 11 vrsta gmizavaca, 5 vrsta vodozemaca, 85 vrsta dnevnih leptira, 100 vrsta mrava, 45 vrsta cvetnih muva, 10 vrsta potkornjaka i dr.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari