Odlomak

 
Uvod
Nacionalni park Skadarsko jezero se nalazi na granici između Crne Gore i Albanije. Crnoj Gori pripadaju dve trećine jezera dok je jedna trećina na teritoriji Republike Albanije. Crnogorski deo jezera sa priobaljem, površine 40.000 ha, proglašen je nacionalnim parkom 1983. godine.

Živopisno i po mnogo čemu jedinstveno Skadarsko jezero smestilo se u zetsko-skadarskoj kotlini, zadržavajući rekom Bojanom kontakt sa Jadranskim morem, od kojeg ga je u dalekoj prošlosti odvojio lanac visokih planina.

 
1. Geografski položaj Skadarskog jezera

Ovaj nacionalni park je najprostraniji u Crnoj gori. Obuhvata teritoriju opština Podgorica, Cetinje i Bar. Nalazi se u Zetsko-Skadarskoj kotlini okružen planinama Taraboš, Rumija, Sutorman i ogranicima Prokletija i Lovćena.
Pograničan je sa Albanijom u jugoistočnom delu Crne gore. Obuhvata oko 40.000 hektara, odnosno 25,400 hektara vodenih površina i 14,600 hektara obodnog kopna i močvara.
Konfiguracija terena Skadarskog jezera uslovljava velike razlilke u površini. Za vreme prolećnih i jesenjih kiša, kad nivo poraste, površina mu je preko 500, a tokom leta oko 350 km2.
Najveća dubina mu je 80 metara(Raduško oko), a prosečna 5 metara.
Nadmorska visina mu varira od 6 do 10 metara.

Slika1. Geografski položaj Skadarskog jezera
2. Klima Skadarskog jezera

Basen Skadarskog jezera smešten je u pojasu snažnog strujanja vazduha iz prostora sa različitim fizičkim osobinama. Tu se sukobljavaju maritimne i kontinentalne vazdušne mase. Ovo doprinosi da ovaj prostor bude klimatološki veoma složen i specifičan. Dolina Bojane i Skadarskog jezera omogućava prolaz Jadranskog-Sredozemnog maritimnog uticaja na ovaj prostor koji zahvata i Podgoricu, a oseća se dolinom Zeta ka Danilovgradu i Nikšiću.
Temperaturne prilike u priobalnom delu jezera menjaju se zahvaljujući njegovoj velikoj površini.
Tolika vodena masa, poput klimatološkog katalizatora, utiče na klimat okoline jezera.
Središnje temperature vazduha kreću se od 14 do 15 stepeni.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Geografija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari