Odlomak

Informacije o preduzeću ‘Preseraj’

Preduzeće ‘Preseraj’ je poslovalo u okviru složene organizacije udruženog rada MIN. SOUR MIN tada u svom sastavu ima radne organizacije: ‘Rad’, ‘Jastrebac’, ‘MINTRANS’, ‘Livnica’, ’12. februar’, ‘KOVMIN’, ‘MINMONT’. U okviru radne organizacije ‘Rad’ je imao osnovne organizacije udruženog rada: (OOUR): ‘Tehnopreces’, ‘Progres’, ‘FAM’, ‘METAL-Merošina’, i ‘Preseraj’. Sistematskim promenama u društvu 05. septembra 1992. godine saglasno zakonu o preduzećima OOUR ‘Preseraj’ se organizaciono transformiše u deoničarsko društvo pod nazivom ‘Preseraj’ i upisuje se u privredni sud kao pravno lice (Privredni sud Beograd br.Fi 46128/92). Pod takvim statusom i imenom egzistira do današnjih dana. Osnivački ulog je 51% MIN-a a 49% iz bivšeg OUR-a ‘Preseraj’. U trenutku osnivanja izvršena je dokapitalizacija preduzeća od strane zaposlenih i rukovodioca.
Preduzeće ima upošljenih 93 radnika raznih struktura od kojih: pet diplomiranih mašinskih inžinjera, petnaest mašinskih inžinjera, tri diplomirana ekonomista, pet mašinskih tehničara, petnaest VKV radnika, dvadeset PK radnika, trideset KV radnika.
Od infrastrukture poseduje 300 m2 poslovnog prostora i 1200 m2 proizvodnog prostora, vozni park (više automobila i kamiona), mašinski park (prenosnica, kran, prese, peći za zagrevanje materijala…).
Proizvodni program je standardizovan, kvalitet JUS ISO 9001 a čine ga:

1.    Otpresci za razne namene u mašinogradnji (rudarske mašine i ostala oprema)
2.    Otpresci za automobilsku industriju ( kamioni, kombi…)
3.    Otpresci za vozila na železnici (vagoni i lokomotive)
4.    Delovi za procesnu opremu

Obim proizvodnje na godišnjem nivou često prelazi 1000 otpresaka. Uporedo sa priozvodnjom, ovo preduzeće se bavi i projektovanjem navedenih proizvoda ukoliko se radi o proizvodnji po specijalnoj potrebi kupca.
Najzastupljeniji kupci su ’FAP Priboj’, ŽTP, ’Zastava Kragujevac’ i preduzeća koja se bave proizvodnjom procesne opreme (rafinerije, cementare…).
Preduzeće u okviru svoje delatnosti s obzirom na vrstu mašina koje poseduje nema konkurenciju za većinu svojih proizvoda u zemlji. Za ostale proizvode konkurentnije firme su im firme koje se bave presovanjem raznih oblika tehnologijom na hladno, kao što su: ’MIP Ćuprija’ i ’EI Niš’.

 

 
Izbor i ‘lična karta’ menadžera

Cilj ovog seminarskog rada je sticanje prave slike o načinu funkcionisanja vrhunskog rukovodioca, što nama kao budućim menadžerima može biti od izuzetnog značaja. Uvid u radni dan jednog menadžera, probleme na koje on nailazi, način na koji ih rešava kao i celokupno angažovanje u toku radnog dana daje pravu sliku o ovom poslu koji je pre svega naporan ali i interesantan.
Dana 19.11.2005. godine (četvrtak) organizovala sam razgovor sa generalnim direktorom preduzeća ‘Preseraj’ i snimanje njegovog radnog dana. Iako je bio jako zauzet posvetio mi je vreme i pažnju i odgovorio na sva moja pitanja. Posle pružanja osnovnih informacija o preduzeću, razgovor se nastavio pričom o njegovom profesionalnom razvoju. Gospodin Jovanović je završio mašinski fakultet, a s obzirom da je bio stipendista ‘Mašinske industrije Niš’ zaposlio se nedugo po diplomiranju. Kraće vreme je radio u proizvodnji, gde je stekao osnovnu praksu i iskustva u radu a zatim je postao šef proizvodnje. Vreme provedeno na ovom radnom mestu učinilo ga je stručnjakom u procesu proizvodnje kompletnog proizvodnog ciklusa. Izuzetno zalaganje i predanost poslu uticale su na njegovo napredovanje. Sledeći korak u razvoju njegove karijere je obavljanje poslova tehničkog direktora a zatim zamenika direktora. Rukovodeće mesto u preduzeću je prihvatio posle 15 godina radnog staža, tj. kada je bio sasvim siguran da na najbolji način može doprineti boljitku preduzeća i na tako odgovornoj funkciji dati sve od sebe.
Njegove prednosti su u tome što je od početka radio u tom preduzeću i što je kroz karijeru prošao kroz sve funkcije od inžinjera u proizvodnji do generalnog direktora, što mu daje uvid u kompletno poslovanje istog.
Njegov zadatak u preduzeću je da upravlja radom preduzeća i da sinhronizuje rad sektora TPP, proizvodnje, investicija i komercijalnog sektora u saradnji sa četiri rukovodioca sektora, tehničkim i komercijalnim direktorom i zamenikom direktora. Njegov zadatak je da pored koordinacije rada zaposlenih daje idejna rešenja i predloge stručnim službama, optimizira proizvodnju, planira redosled izrade tehničke dokumentacije. Svakodnevno prati proces proizvodnje i odgovoran je za sprovođenje plana iste. Takođe kao uspešan menadžer podstiče rad motivisanjem zaposlenih i rašava probleme po pitanju međuljudskih odnosa

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari