Odlomak

Strategijsko odlučivanje u eri informacionih i telekomunikacionih tehnologija
Kroz ovaj rad želim da analiziram strategijsko odlučivanje u eri informacionih i telekomunikacionih tehnologija. Na samom početku ću objasniti, uopšteno, pojam i evoluciju informacionih i telekomunikacionih tehnologija. Krajem 20-og vijeka došlo je do prelaska društva iz industrijskog u informaciono doba. Tačnije, krajem 70-ih i početkom 80-ih godina prošlog vijeka došlo je do ubrzanog razvoja informacione tehnologije. Informaciono doba se odnosi na razdoblje nakon 1972.godine koje obilježava povećanje brzine kretanja informacija, koja je i na početku svog razvoja bila veća od brzine fizičkog kretanja. Njegova glavna odrednica je rasprostranjenost informacione tehnologije koja povećava brzinu i učinkovitost prenosa informacija.  Informacione tehnologije se odnose na sve oblike disciplina ili tehnologija koje podrazumijevaju kreiranje, čuvanje i razmjenu informacija. Telekomunikacija se može objasniti kao razmjena informacija na udaljenim područjima ili kao komunikacija među tim udaljenim područjima. Kroz esej ću prvenstveno objasniti koji su to noviteti koje je donijela pojava i primjena informacionih i telekomunikacionih tehnologija u savremenom poslovanju, a posebno ću se osvrnuti na sisteme za podršku u odlučivanju.
Strategijsko odlučivanje može se definisati kao dio strategijskog upravljanja, a odnosi se na donošenje upravljačkih odluka koje će imati efekte na ciljeve i strategiju organizacije u budućnosti, a sve to u cilju boljeg funkcionisanja preduzeća u budućnosti. Proces donošenja strategijskih odluka je neophodan proces da bi preduzeće moglo uspješno poslovati, jer dobre odluke u budućnosti impliciraju da će preduzeće biti konkurentno na tržištu. Početkom 21 vijeka postali su vidljivi pokazatelji da su informacije glavna odrednica efikasnosti organizacija. Do današnjeg dana informaciona tehnologija je postala glavni aspekt uspješnosti skoro svakog preduzeća ili organizacije. Takođe, činjenica je i to da je informaciona tehnologija glavna stavka u svim sferama društvenog i poslovnog života. Pa shodno tome, da bi bili „IN“ mladi danas moraju da prate „sve moguće trendove“ da ne bi „izašli iz mode“. Tako i preduzeća, da bi mogla da se nose sa konkurentskim izazovima novog doba, moraju da prate, pa i da primjenjuju u poslovanju,  trendove i nova dostignuća u informacionim tehnologijama. Međutim, primjena tih tehnologija i uvođenje novih proizvoda i usluga na tržište zahtijeva velika finansijska sredstva. Upravo zbog toga je neophodno donošenje kvalitetnih složenih odluka koje će preduzeću umanjiti troškove uvođenja tih tehnologija. Kao dokaz tome može se navesti primjer uvođenja tehnologije u trgovini:
Moć velikih maloprodavaca neprestano raste, bilo da se radi o lokalnim, nacionalnim ili globalnim razmjerama, stoga je i očekivati da će ovi subjekti biti lideri po pitanju uvođenja i primjene  informacione i komunikacione tehnologije u poslovanju. Svi uključeni u proces trgovine neprestano prilagođavaju svoj odnos prema potrošačima istražujući njihovo ponašanje i prateći njihovo zadovoljstvo,  a sve to kako bi uspjeli proizvesti i isporučiti upravo ono što kupci žele.        Takođe, i pojedini ekonomisti sve više naglašavaju značaj uvođenja i primjene novih tehnologija u trgovini. Pa tako Christensen i Tedlow navode da oblikovanje informacionih sistema u trgovini ima za cilj iskoristiti tehnologiju tako da ona trgovcima osigura neke uslove za postizanje konkurentske prednosti u savremenim uslovima rastuće konkurentnosti. Dawson, Kent i Omar smatraju da napredak informacijske tehnologije za trgovinu znači lakše i brže otvaranje novih tržišta jer pruža mogućnosti višekanalne i virtuelne prodaje što donosi dodatan prihod.   Michael Porter i Victor E. Miller su za „Harvard Business Review“ izjavili da svako preduzeće treba pokušati razumjeti široke efekte nove tehnologije i naučiti kako da stvori dodatnu konkurentsku prednost.   U svakodnevnici se susrećemo sa novim tehnologijama u trgovini, a kao dokaz tome je i činjenica da je još 90-ih godina prošlog vijeka bio zastupljen samo sistem gotovinskog plaćanja robe, a danas već to možemo da obavimo i uz pomoć kreditnih kartica, što je znatno ubrzalo proces razmjene. Takođe, i telekomunikacione tehnologije su znatno pospješile sistem trgovine. Kao dokaz ovom mogu se navesti i određeni sajtovi ili online prodavnice, koji pružaju mogućnost nabavke robe širokog asortimana, kao na primjer E-buy, Pik, TopShop, Kupikon, Dobra-Knjiga i drugi poznati sajtovi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari