Odlomak

UVOD
U prvim danima personalnih računara, kada su ljudi mislili da su oni samo revolucija, a ne i suštinska promena u našim životima, postojalo je mišljenje da će oni dovesti do “kancelarije bez papira”. Evo počeo je  već drugi vek korišćenja računara, a više je drveća nego ikad posečeno za proizvidnju papirnih kopija svega i svačega, od budžetskih izveštaja kompanija sa svim grafikonima u boji pa do kućno napravljenih pozivnica. Sama suština čitave nove kategorije softvera-stonog izdavaštva-jeste postizanje najlepših štampanih stranica. I tako, papiri ne samo da nije nestao iz kancelarija, nego je zapravo dobio na novom značaju. A taj skriveni štampač, koji je nekad izbacivao naše grube predstave znakova, sada je jedna od najvažnijih komponenti računarskog sistema.
Dakle, štampači su uređaji koji omogućavaju štampu digitalnih fajlova na papiru.

Podeljeni su u dve kategorije: IMPACT  i NON IMPACT   štampače.
IMPACT  štampači:
– DOT MATRIH (Matrični) štampači su uređaji čija glava sadrži iglice koje udaraju preko trake natopljene mastilom.
– CHARACRER štampači su faktički kompjuterizovane pisaće mašine. Oni imaju glavu u obliku kugle na kojoj su već izliveni karakteri koji se štampaju. Glava rotira u svim pravcima, udara u traku natopljenu mastilom i tako ostavlja otisak.

Kod IMPACT štampača glava dodiruje papir, dok kod NON IMPACT štampača nema kontakta između glave i papira.
Ink-jet štampači spadaju u kategoriju NON IMPACT tehnologije. Pojasnićemo sve vrste NON IMPACT štampača.
1. INK JET štampači koriste skup dizni kroz koje izbacuju kapljice mastila na papir. Oni izbacuju izuzetno male kapljice na papir i na taj način stvaraju otisak. Ako pogledate papir na kome je nešto odštampano videćete da:
– Tačkice su veoma male obično 50-60 mikrona u prečniku tako da su čak manje od prečnika ljudske dlake koja je 70 mikrona.
– Tačke se postavljaju vrlo precizno u rezoluciji koja ide do 4800 x 1200 dpi
– Tačkice imaju različite boje koje se mešaju da bi napravile fotografski kvalitet.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari