Odlomak

Direktne mere suzbijanja korova
Direktne mere obuhvataju sve mere u borbi protiv korova koje se izvode, na proizvodnim površinama. One se, prema načinu izvođenja i primenjenim sredstvima, mogu svrstati u agrotehničke, fizičke, hemijske i biološke mere.
Agrotehničke mere
a) Zaoravanje strništa -Zaoravanjem strništa nakon žetve odsecaju se i zaoravaju nadzemni delovi korova. Osim toga, izaziva se seme na klijanje kao i na aktiviranje pupoljaka na organima vegetativnog razmnožavanja. Zaoravanjem strništa uništavaju se nadzemni organi jednogodišnjih i višegodišnjih korova zaostalih posle žetve. Ovom merom se na određeni vremenski period u potpunosti suzbiju jednogodišnje vrste, a kod  višegodišnjih vrsta, uništavanje nadzemnih delova izaziva obnavljanje ovih organa što dovodi do iznuravanja biljaka.
b) Duboko oranje -Duboko oranje kao mera borbe protiv korova ima za cilj da uništi sve nadzemne delove biljaka, izbaci na površinu podzemne organe vegetativnog razmnožavanja i seme korova koje je bilo na površini duboko zaore i stave ga u nepovoljne uslove za klijanje i nicanje. Delovanjem nepovoljnih spoljašnjih uslova smanjuje se vitalnost izbačenih vegetativnih organa korova kada bivaju uništeni. Izorana semena koja su prošla kroz period mirovanja, ponovo niču da bi dopunskom obradom zemljišta ponovo bili uništeni.
c) Predsetvena priprema zemljišta -Predsetvenom pripremom zemljišta, uništavaju se iznikli korovi. To se postiže vlačenjem, plošnim kultiviranjem, tanjiranjem, valjanjem, drljanjem i rezanjem.
d) Setva -Vreme, gustina i dubina setve imaju vrlo veliki značaj za stanje zakorovljenosti useva, a samim tim mogu delovati i kao mera protiv korova. Optimalni rokovi setve i dubine kao i obrazovanje određenog sklopa i njegove pokrovnosti stvaraju nepovoljne uslove za nicanje, rastenje i razviće korova.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari