Odlomak

Sadržaj-

Sastoji se od uvoda koji prati Integrirajući  A/D  konvektor njegov opis i korake gde se odvija, zatim imamo prateće A/D konvertore, fles konvertore….

Ključne reči- Opisuje Analogno-digitalnu konverziju

 

 

 

Uvod
Analogno-digitalna konverzija predstavlja generisanje digitalnog kodovanog broja koji odgovara analognom ulaznom signalu. Elektronsko kolo koje vrši kon-verziju naziva se analogno-digitalni konvertor, ili skraćeno A/D konvertor (ADC).

Kod savremenih tehnika merenja, dominantnu grupu instrumenata i merne opreme, čine digitalni merni instrumenti. Oni često ne samo da poseduju napred-nije performanse u odnosu na odgovarajuće analogne instrumente (brzina, propusni opseg, pouzdanost, otpornost
na smetnje, minijaturizacija, itd.), već imaju i znatno nižu cenu, a omogućavaju i veoma jednostavnu automatizaciju procesa merenja. Nažalost, veličine koje je potrebno dovesti na ulaze u merni sistem, samo su u veoma malom broju slučajeva, po svojoj prirodi digitalne. Pa čak i tada, često je potrebno analizirati parametre ovih digitalnih veličina na najnižem, fizičkom nivou, naročito u postupcima overe i atestiranja sistema ili dijagnostike, kod neregularnog rada usled otkaza ili ispada. Sa stanovišta merenja, jedini način da se ovakvi signali ispravno okarakterišu i u tim situacijama, jeste da se tretiraju kao analogne veličine i opišu odgovarajućim analognim parametrima.
Elementaran analogno-digitalni konvertor je naponski komparator. Ulazni analogni signal -Vul, komparator konvertuje u  jednobitnu digitalnu informaciju D=d0, tako da d0=0 označava da je Vul<V1, a d0=1 da je Vul>V1, gde je V1 unapred određen naponski prag. Ako je potrebno da se veličina analognog napona odredi sa većom preciznošću i predstavi u digitalnom obliku, potrebno je porediti ulazni napon sa više naponskih pragova. Šema ovakvog jednog konvertora prikazana je na Slici 1.1.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Naučni radovi

Više u Skripte

Komentari