Odlomak

1. Uvod

Internet predstavlja medij koji iznimno brzo napreduje i svakim danom nudi sve više mogućnosti, različitih servisa i namijena. Prisustvo na webu danas nije lusuz nego potreba svake tvrtke ili pojedinca. Iz toga proizlazi potreba za kreiranjem web stranica. Korisnik se može odlučiti na samostalnu izradu web stranica ili cjelokupni posao izrade web stranice prepustiti osobi ili tvrtki koja je adekvatna za stručno i profesionalno obavljanje istoga.

Imati web stranice najnormalnija je stvar. Dapače, čak se i kod nas počelo čudno gledati tvrtke koje ih nemaju. Činjenica da postoji iznimna količina web stranica koje sliče kao jaje jajetu, znači da naša stranica mora biti posebna i isticati se nečim čime će privući posjetioce. Za napraviti pravu stvar potrebni su, naravno, i pravi alati. Kako se izrada jedne ozbiljnije web stranice sastoji od mnogo cjelina poput izrade grafike, layouta i dizajna te programiranja, potreban je cijeli set alata; točnije paket alata koji funkcioniraju kao jedna cjelina.

Web stranicu možemo kreirati na dva načina: ručnim upisivanjem koda u text editoru tipa Notepad ili korištenjem nekog od alata za kreiranje web stranica koji automatski stvara kod na temelju akcija koje napravimo, takozvani WYSIWYG-editor (ono što vidiš to dobiješ). Kreiranje stranice kodiranjem je mukotrpan posao koji zahtijeva poznavanje html koda.

Kreiranje stranice nekim od alata ili programa napravljenih namjenski u te svrhe traži prije svega poznavanje tog programa ili alata sa svim njegovim osnovnim funkcijama. Ponajbolji u te svrhe danas je svakako Adobe Dreamweaver. Nešto slabiji alat sa nešto manje funkcija je Microsoft FrontPage iako je FrontPage po ocjeni mnogih jednostavniji za korištenje.

HTML-kod – osnova kodiranja na Internetu, kratica za Hyper Text Markup Language i osnova kodiranja jedne web stranice čini upravo ovaj tekst ili cijeli jezik. Sve web stranice na Internetu su u osnovi napravljene u ovom jeziku koji između ostalog omogućava kreiranje linkova na druge stranice, prikaz slika itd.

Na sljedeće dvije slike u nastavku nalazi se primjer jedne web stranice kreiranje korištenjem alata Microsoft FrontPage u dva prethodno spomenuta oblika. Na Slika 1. prikazana je web stranica izrađena korištenjem WYSIWYG editora a na Slika 2. rezultat odnosno output u obliku html koda koji je FrontPage automatski napravio.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari