Odlomak

UVOD

Menadžment savremenog privrednog društva suočen je sa potrebom donošenja poslovinh odluka u vezi sa ostvarenjem poslovnih ciljeva. Revizijski sistem koji uključuje sve mere pažnje usmerene na sprečavanje grešaka prekomernih troškova i prevare, provreva i obezbeđuje pouzdanost informacija. Ključni zadatak nadzora jeste da kontroliše sve delove preduzeća da li dosledno redukuju poslovnu politiku usvojenu na početku poslovnog perioda kao i da o tome podnose informaciju menadžmentu privrednog društva. Etička odgovornost obuhvata one standarde ,norme i očekivanja koji održavaju zainteresovanost za ono što korisnici,zaposleni,akcionari i zajednica smatraju kao fer,pošteno i štiti moralna prava. Komponente etičke odgovornosti preduzeća podvlače da je važno da posluju na način konzistentan,sa očekivanjima društvenog morala i etičkih normi, da se uoče i respetkuju nove ili rastuće etičke moralne norme usvojene od društava,da se spreči kompromitovanje etičkih normi u nastojanju da se ostvare ciljevi. Zbog toga dolazi do potrebe za povećanom kontrolom i revizijom a samim tim i revizijskim dokazima koja su polazna tačka za proveru tačnosti.

 

 

 

 

 

OPŠTI POJAM REVIZIJSKIH DOKAZA

Revizijski dokazi se definišu kao i svaka informacija iskorišćena od strane revizora da bi se utvrdilo da li informacija koja je predmet revizije u saglasnosti sa postavljenim kriterijumima. Informacija varira po važnosti do tog stepena da može da ubedi revizora da li finanskijski izveštaj u saglasnosti sa generalno prihvaćenim knjigovodstvenim principima. Dokaz uključuje inforacije koja je mnogo ubedljiva kao i informacije koja je manje ubedljiva. Standardi revizije nalažu revizoru da pre formiranja mišljenja o finansijskim izveštajima sakupi dovoljno dokaza. Samo na osnovu dokaza može se utvrditi istinitos finansijskog izveštaja sa prihvaćenim standardima.
Računovodstvene informacije koje se koriste kao revizijiski dokazi su glavna knjiga i analitičko keigovodstvo i druge evidencije povezane sa finansijskim izveštajima. U dokaz revizije spadaju sve informacije koje revizor prikupi pomoću upitnika,posmatranja,konfirmacija,intervjua i sl. Medžunarodni standard revizije 500 “Revizijski dokaz“ definisao je dokaze kao informacije koje je rvizor pribavio u vezi sa izvođenjem zaključaka na kojma zasniva mišljenje revizora.
Svrha dokaza u raviziji nije da dokaže da je revizorova hipoteza istinita već da odredi da li je finansijski izveštaj tačan ili pogrešan.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari