Odlomak

UVOD

U savremenom periodu dešavaju se intenzivnije promene u poslovnim organizacijama nego pre nekoliko vekova.
Da bi se te promene mogle pratiti, evidentirati klasifikovati i pravovremeno prezentovati u željenom obliku, potrebno je koristiti raznovrsne naučne metode i tehnike.
Tim metodama i tehnikama se bavi jedna od najvažnijih mikroekonomskih naučnih disciplina – računovodstvo.
Postoji mnogo definicija računovodstva. Jedna od njih je da je računovodstvo skup podataka čiji je zadatak vrednosno i količinsko obuhvatanje , kao i kontrola tokova novca i učinaka vezanih za preduzeće.
Može se definisati i kao skup zadataka unutar subjekta kojim se sprovode određene transakcije zasnovane na finansijskim evidencijama koje treba prikupljati, razvrstavati, obračunavati, objavljivati i izveštavati o tim transakcijama.
Računovodstvo je sistemsko prikupljanje, razvoj i analiza informacija o finansijskom stanju jedne organizacije. Te informacije je moguće koristiti i iskoristiti za različite svrhe.
Poslodavcima preduzeća one omogućavaju planiranje i kontrolu finansijskih operacija i transakcija, analizu ekonomskog stanja organizacije ilipreduzeća u cilju donošenja adekvatnih poslovnih odluka.
Državnim organima te informacije pomažu prilikom određivanja visine poreza koju preduzeće treba da plati državi itd.
Novčana sredstva predstavljaju neohodan oblik sredstava za svako preduzeće. Javljaju se kao novčana sredstva namenjena :

1.    Nabavci osnovnih sredstava,
2.    Nabavci obrtnih sredstava,
3.    nabavci sredstava rezervi i
4.    novčana sredstva posebnih namena.

Novčana obrtna sredstva, kao i sva ostala  novčana sredstva preduzeća, nalaze se u specijalizovanim finansijskim organizacijama – bankama i evidencije o njima se vode na tekućem računu. Za novčana sredstva se koriste jedinstvni instrumenti platnog prometa o čemu je pisano u nastavku ovog seminarskog rada.

 

GOTOVINSKI EKVIVALENTI I GOTOVINA

Gotovinski ekvivalenti i gotovina čine deo obrtne ( tekuće ) imovine pravnog lica. Pojam gotovine, pored gotovine u domaćoj valuti, obuhvata i gotovinu u stranim valutama u blagajni , na računima i u kratkoročnim depozitima kako u domaćim banakama tako i u inostranstvu.
Primeri ekvivalenata gotovine su :čekovi, menice primljene na naplatu, tekuća ulaganja u hartije od vrednosti sa kratkim rokom dospeća i sl.
Novčana sredstva preduzeća nalaze se u specijalizovanim finansijskim organizacijama – bankama i evidencije o njihovom stanju se vode na tekućem računu.
Naplate bilo gotovinske ili bezgotovinske, kao i plaćanje putem obračuna, pravna i fizička lica mogu vršiti preko tekućeg računa. Pri tom se koriste jedinstveni instrumenti platnog prometa.

 

 

 

TEKUĆI RAČUN

Pravna i fizička lica u skladu sa odredbama člana 3. Zakona o platnom prometu, obavljaju delatnost plaćanja u dinarima, otvaraju tekući račun u banci, na kom vode sredstva i preko kog vrše plaćanja u skladu sa zakonom i ugovorom o otvaranju i vođenju tog računa.
Poslovna banka sprovodi i kontrolu platnog prometa preko odgovarajućih dokumenata koje prima u vezi sa uplatama i isplatama novčanih sredstava preduzeća.
Prednost poslovanja preko poslovne banke je što je ovčano poslovanje većim delom orijentisano na bezgotovinsko plaćanje. Ovaj način je mnogo ekonomičniji od plaćanja gotovinom zbog određenih troškova koji iziskuju poslovanje sa gotovinom, kao što su troškovi transporta.
S druge strane je bitno da se bezgotovinskim plaćanjem ne poveća novac u opticaju što može dovesti do inflacije. Poslovna banka je dužna da u roku koji je predviđen ugovorom, dostavi klijentu izvod o nastalim promenama na tekućem računu.

 

 

OTVARANJE TEKUĆEG RAČUNA

Odlukom o uslovima i načinu otvaranja, vođenja i gašenja računa kod banke („Sl. Glasnik RS“, br. 33/05, Odluka) propisani su uslovi i način otvaranja, vođenja i gašenja računa za obavljanje platnog prometa klijenata kod banke, kao i osnovni elementi ugovora o otvaranju i vođenju tog računa.
Pravna i fizička lica mogu imati više računau jednoj banci i račune u više banaka. Uz zahtev za otvaranje tekućeg računa, koji mora da sadrži : naziv podnosioca zahteva, mesto sedišta, adresu, telefon, predmet poslovanja – delatnost, matični broj podnosioca zahteva, pačat i potpis ovlašćenog lica, pravna i fizička lica moraju podneti i sledeću dokumentaciju:

1.    Rešenje o upisu u registar kod nadležnog organa;
2.    Rešenje o osnivanju;
3.    Karton deponovanih potpisa ovlašćenih lica za potpisivanje naloga;
4.    Dokument nadležnog organa koji sadrži poreski identifikacioni broj podnosioca zahteva;
5.    Obaveštenje Republičkog zavoda za statistiku o razvrstavanju po šiframa;
6.    Statut preduzeća;
7.    Izvod iz poreske.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari