Odlomak

Uvod
Dvoiglenične kružno pletaće mašine su snabjevene sa dvije iglenice u kojima su smještene jezičaste igle. Pored cilindra iglenice, dvoiglenične kružne pletaće mašine imaju i tanjirastu iglenicu koja je u obliku okrugle ploče. Igleni kanali na tanjirastoj iglenici su postavljeni radijalno po perifernom obimu iglenice.

Pri izvršenju razdjela iznošenja igla cilindra produžava spuštanje. Nanošenje stare petlje na zatvoreni jezičak vrši se pri daljem spuštanju igle. U to vrijeme igla tanjiraste iglenice počinje da se pomijera ka centru mašine, njen jezičak se zatvara starom petljom, a nit se premješta pod kukicu igle tj. vrše se operacije presovanja i iznošenja. Sjedinjavanje stare petlje sa niti koja se nalazi ispod kukice igle cilindra vrši se pri daljem njenom spuštanju, zatim se nit stavlja, a stara petlja se zbacuje sa igle. Poslije zbacivanja stare petlje sa igle tanjiraste iglenice, igla cilindra se malo podigne i smanji zategnutost niti u petlji. Za to vrijeme vrši se formiranje i izravnavanje novih petlji na iglama cilindra i tanjiraste iglenice do normalnih veličina. Posle obrazovanja petlji na iglicama cilindra i tanjiraste iglenice na jednom sistemu počinje formiranje novog reda petlji na sledećem sistemu.

Dvoiglenične kružno pletaće mašine izrađuju se kao:
o Dvoiglenične rebraste kružno pletaće mašine i
o Dvoiglenične interlok kružno pletaće mašine.

1. Dvoiglenične kružno pletaće mašine

1.1. Rebrasta dvoiglenično kružno pletaća mašina
Ovakav tip mašina služi za pletenje desno – desne pletenine, isto kao na dvoigleničnim ravno pletaćim mašinama. Ove mašine su uglavnom fine i koriste se za pletenje glatke uzorkovane pletenine, koja se koristi za izradu različitih vrsta rublja, dječijih i sportskih odjevnih predmeta.
Savremene dvoiglenične rebraste kružno pletaće mašine za desno – desne pletenine izradjuju se sa prečnikom cilindra od 12-30 engleskih kola sa 16 do 48 sistema za obrazovanje petlji, finoće od 10 do 18 igala na jednom engleskom kolu.
1.2. Proces obrazovanja petlji na dvoigleničnoj rebrastoj kružnoj mašini

Slika 1. Proces obrazovanja petlji na kružnoj rebrastoj mašini

Proces obrazovanja petlji teče redosljedno i sastoji se iz sledećih razdjela. Pri izvršenju razdjela zatvaranja igla cilindra 1 se podiže a igla tanjiraste iglenice 2 se pomera napred od centra mašine. Stepen njihovog pomeranja odredjuje se time da stare petlje treba da izadju ispod kukica igala 1 i 2 i pomerajući se otvaraju jezičke igala. Polaganje niti – slika 1b. Poslje razdjela zatvaranja igla cilindra počinje da se spušta, a igla tanjiraste igleniste ide ka centru mašine. Nit se pomoću vodiča niti pri okretanju iglenog cilindra i tanjiraste iglenice polaže prvo na iglu cilindra a zatim na iglu tanjiraste iglenice.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Maturski Radovi

Više u Skripte

Komentari