Odlomak

Uvod

Pored standardnih oblika međunarodnog poslovnog finansiranja, kao što su krediti, postoji i specifični oblik međunarodnog finansiranja koji omogućava da se finansiranje i poslovne transakcije prilagode konkretnim potrebama i sa tim nude prednosti nad standardnim oblicima. Ovdje ubrajamo: lizing, faktoring, finansijski konsalting, franšizing.
Franšizno poslovanje predstavlja poslovanje u kojem postoji jedan oblik saradnje u području prodaje roba i uslužnih djelatnosti i široko je rasprostranjen i općeprihvaćen metod poslovanja u svijetu. Mnogi svjetski giganti mogu zahvaliti ovoj vrsti poslovanja za svoj uspijeh koji su postigli.
Ovim radom ću pokušati objasniti šta je to franšizno poslovanje i koje vrste franšiznog poslovanja postoje. Također ću navesti osnovne prednosti i nedostatke kod ovog poslovanja kako za davaoce tako i za korisnike franšize. Za kraj ću predstaviti dvije kompanije koje posluju po franšiznom sistemu i napraviti malu komparaciju između njih.

 

 

 
Definicija franšiznog poslovanja

Franšizno poslovanje predstavlja sistem trgovanja dobrima i/ili usluga i/ili tehnologijom, koje se bazira na bliskoj i stalnoj saradnji legalno i finansijski samostalnih preduzeća vlasnika franšize (davatelja franšize) i pojedinačnih korisnika franšize (primatelja franšize) gdje vlasnik garantira svojim korisnicima pravo i nameće obavezu da će voditi posao u skladu sa konceptom franšize.
Dakle, davatelj franšize (engl. Franchisor) prodaje pravo i korisniku franšize (engl. Franchisee) omogućava korištenje njegovog zaštitnog imena (branda) za proizvod ili uslugu i načine poslovanja, koji mu za uzvrat plaća određenu franšiznu proviziju (fee) i postotak od ostvarene mjesečne prodaje proizvoda i usluga.
Tipovi franšiza sa kojima se susrećemo u ovoj vrsi poslovanja su:

•    Franšiza distribucije proizvoda (product distribution franchise) –  primatelj franšize stiće pravo ekskluzivne distribucije proizvoda koji su najčešće proizvedeni od strane davaoca franšize. Primjeri ovog tipa franšize su Coca – Cola, Ford Motor Company, Goodyear Tires.
•    Franšiza poslovnog formata (business format franchise) – za razliku od franšiza distribucije proizvoda u ovom tipu franšize primatelj pored  prava korištenja branda kupuje i poslovni model za uspješno poslovanje. Većina franšiza koje su dostupne u današnje vrijeme su franšize ovog tipa, i veoma su privlačne za potencijalne primatelje posebno zbog dobijanja provjerenog i razrađenog poslovnog koncepta, prijenosa znanja (know – how) koje dobivaju direktno od davatelja franšize.
Pored ova dva tipa franšiznog poslovanja, postoje i :
•    Konverzijska franšiza – dozvoljeno poslovanje pod prvobitnim imenom (brandom) zajedno sa brandom davatelja franšize
•    Franšiza razvoja područja – prodaja prava poslovanja na određenom teritoriju  uz obavezu korisnika franšize da aktivira određeni broj lokacija u određenom vremenskom roku koje se definiše u ugovoru

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari