Odlomak

Uvod
Predmet ovog rada jeste programski paket u socijalnim i drugim ustanovama. Kako socijalna zaštita pripada sektoru usluga, osnovna alatka su informacije. Za potrebe poslovanja je veoma važno da informacije budu blagovremene i pouzdane a to je ostvraljivo uz pomoć današnje informacione tehnologije.
U radu je opisan “ABSoft” poslovni informacioni sistem koji omogućava upravljanje dokumentacijom u institucijama socijalne zaštite. S obzirom da je socijalna zaštita kod nas još uvek u razvoju za sada ne postoje posebni programski paketi koji su projektvovani specifično za ovu oblast.
Po najnovijim saopštenjima, Gerontološki centar iz Subotice, koji je po oceni republičkog ombudsmana najbolji u našoj zemlji, sklopiće strateški ugovor sa kompanijom “Microsoft” u cilju izrade softvera koji će biti primenjivan u institucijama socijalne zaštite u Srbiji. Izrada softvera za Srbiju, sličnog onom kakav već ima primenu u Velikoj Britaniji, Kini i Rusiji, dogovorena je prilikom nedavne posete Nenada Ivaniševića, direktora Gerontološkog centra iz Subotice, sedištu “Microsofta” u Londonu. Primenom ovog programskog rešenja, naše socijalne ustanove će moći da se priključe MISSOC-u (the Mutual Information System on social protection). O čemu se zapravo radi? 1990.godine Evropska komisija je pokrenula MISSOC (the Mutual Information System on social protection) “Zajednički informacioni sistem za socijalnu zaštitu”, kako bi bila omogućena kontinuirana i potpuna razmena informacija o socijalnoj zaštiti u Evropi. MISSOC je postao glavni izvor informacija o stanju socijalne zaštitte u Evropi. Sada pokriva svih 25 država članica Evropske Unije, i tri druge države Evropskog ekonomskog prostora, Island, Lihtenštajn i Norvešku od 2000.god i Švajcarsku od 2002.god. Program zavisi od bliske saradnje između Direkcije Evropske komisisje za zapošljavanje i socijalnu politiku, i mreže predstavnika zemalja članica.
MISSOC se zasniva na informacijama koje dobija od ministarstava i organa koji su nadležni za socijalnu zaštitu. Redovno se ažurira informacijama o osobama sa invaliditetom, zdravstvenoj zaštiti, i novonastalim promenama u sistemima socijalne zaštitte

 

 

 
“ABSoft” poslovni informacioni sistem u ustanovama socijalne zaštite
Oblast socijalne zaštite je usmeren ka poboljšanju socijalnog statusa građana na ličnom, porodičnom i širem socijalnom planu. Socijalna taštita treba da jača drušzvenu koheziju i da neguje nezavisnost i sposobnost ljudi da pomognu sami sebi. Efikasan sistem socijalne zaštite treba da odgovori na potrebe građana u novim okolnostima i da podržava ranjive i marginalizovane pojedince i grupe kojima je neophodna organizovana pomoć zajednice i države. Uključivanje Republike Srbije u evropske integracione procese u cilju bržeg privrednog, ekonomskog i društvenog razvoja, podrazumeva izgradnju institucija moderne i efikasne države zasnovane na vladavini prava,što doprinosi kvalitetu života njenih građana.

Mreža centara za socijalni rad je dobro razvijena, svaka opština ima svoj centar ili odeljenje centra za socijalni rad. Međutim, efikasnost i kvalitet rada je znatno umaljena zbog sistema dvostruke nadležnosti koji je uveden Zakonom o socijalnoj zaštiti, po kome je osnivač centara za socijalni rad opština, a Republika je, pored obezbeđivanja sredstava za sva stalna novčana davanja i smeštaj, preuzela u najvećoj meri i finansiranje rada zaposlenih, kao i nadzor nad zakonitošću i stručnim radom. Na ovaj način centri za socijalni rad se nalaze u suštinskoj zavisnosti od republičkih organa vlasti, nisu u funkcionalnoj vezi sa organima lokalne samouprave, što ih udaljava od osnovnog zadatka a to je utvrđivanje socijalnih potreba građana i odgovornosti za njihovov zadovoljavanje.

Kako je poslednjih godina sve veći broj korisnika socijalne zaštite, postojeći sistem za vođenje evidencije i dokumentacije je često neodgovarajući, nepotpun i nije u funkciji adekvatne procene potreba i planiranja usluga u sistemu socijalne zaštite. Da bi sistem socijalne zaštite bio efikasan, aktivnosti u njemu moraju da budu veoma dobro koordinirane, što, dalje, podrazumeva objedunjavanje svih podataka i njihova brza i laka dostupnost. Ne tako davno, traženje, upoređivanje i sortiranje informacija se obavljalo ručno. Često je to bio dug i skup proces. Podaci su se zapisivali na papir i čuvali u registrima, u posebnim prostorijama. Veliki problem bila je klasifikacija, pretraga i smeštaj registara. Bio je otežan i prenos informacija. Razvoj informacione tehnologije omogućio je velike promene u procesu informisanja. Na informacioni sistem možemo da gledamo kao na fabriku za proizvodnju informacija. Računari služe za tačno i brzo rešavanje zadataka koji mogu formalizovano da se opišu i za koje mogu da se daju algoritmi rešenja. Primena kompijutera pomaže da se „prošire“ mogućnosti čovekovog mozga pri oceni situacije, donošenju odluka, merenju, kontroli i upravljanju. Najuopštenije, informacija je kapacitet povećanja znanja.
U institucijama socijalne zaštite se koristi “ABSoft” poslovni informacioni sistem koji omogućava upravljanje dokumentacijom. U okviru “ABSoft” informacionog sistema vrši se kreiranje korisnika sa određenim pravima pristupa rezličitim delovima informacionog sistema. Postoji nekoliko nivoa korisničkih prava sa tim da se ona mogu kastimizovati za svakog korisnika pojedinačno. Informacije o radu korisnika (unos, izmena, brisanje podataka) se beleže u bazi podataka. Generisanje izveštaja o korisničkim aktivnostima je veoma jednostavno.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari