Odlomak

ZADATAK SEMINARSKOG RADA
Zadatak ovog seminarskog rada je upoznavanje sa istorijatom i razvojem računarskih mreža.Upoznaćemo se kako je teklo se u početku razvoja slali podaci sa računara na računara,kao i kako je poslata prva e-mail pošta.Upoznaćemo se još i sa vrstama prenosa i arhitekturama računarskih mreža.

1.ISTORIJA RAČUNARSKIH MREŽA
Džordž Stibic i Semjuel Vilijams napravili su Complex Number Computer, računar koji je imao 400 telefonskih releja i bio je povezan s triteleprintera, prethodnika današnjih terminala.Prvo prenošenje instrukcija izmeđuračunskih mašina bilo je 1940.godine kada je Stibic iskoristio tele-mašinu zakucanje (TTY), pomoću koje je poslao instrukcije sa njegovog Model K saUniverziteta Dartmot u Novom Hempširu na Complex Number Calculator u NjuJorku, a rezultate je primio istim putem.
Tek 1964.godine stvorena je mašina sa deljenim vremenom sa priključenim terminalima.Kompanija Zenit je napravila prvi komercijalni proizvod koji je koristio integrisano kolo – slušni aparat.Američko udruženje za standarde usvojilo je ASCII kod kao standardni kod za prenos podataka.J.C.R. Liklider i Lorens Roberts pokrenuli su u okviru Agencije za napredneistraživačke projekte novi program (ARPA), za koji je Roberts objavio celokupni plan 1967. godine – tzv. ARPAnet, prvu računarsku mrežu sa komutiranjem paketa. Prvi komutatori bili su procesori interfejsnih poruka (IMP).
ARPAnet je bio zatvorena mreža, kojoj je moglo da se pristupi povezivajem sa IMP komutatorom.Tokom sedamdesetih godina javljaju se mrežesa komutiranjem paketa, kao što su:

  •     ALOHAnet
  •     Telenet
  •     Cyclades
  •     Tymnet
  •     SNA(IBM-ova mreža)

Broj mreža se neprestano povećavao. Za opis povezivanja povezivanjamreža počeo je da se upotrebljava termin interneting (internetting).Mreža ARPAnet je devedesetih godina prestala da postoji, NSFNT dobija ulogu mreže okosnice koja je povezala regionalne mreže u SAD i nacionalne prekookeanske mreže. Najvažniji događaj je pojava WWW-a (World Wide Web)),koji je internet učinio dostupnim milionima ljudi širom Zemlje.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari