Odlomak

UVOD

Naši su preci održavali zanat „kalemljenja voća“ stotinama godina. Bio je to vrlo cenjen zanat. Nažalost, sve je manje ljudi koji znaju „kalemiti“ voće, a koji bi na taj način mogli produžiti vek domaćim sortama voća. Kalemljenje voća je poznato već nekoliko hiljada godina. Kalemljenje voća je način oplemenjivanja divljih u pitome voćke. Radi se o (vegetativnom) razmnožavanju voćki na način da se prenose istovetne osobine fidema – kalema na „novu“ do tada obično divlju voćku (podlogu).

 

 

Osnovni uslovi za uspešno kalemljenje voća
Najbitniji uslov uspešnog kalemljenja voća je da se kore podloge i fidema dodiruju na što većoj površini. Zatim, potrebno je da su podloga i fidem – plemka kompatibilne, tj. podudarne jedna sa drugom (npr. jabuka na divlju jabuku, kruška na divlju krušku ili dunju, i sl.). Puno je veći procenat primanja kada je podloga – divlja vrsta voća, nego kada se radi o već kalemljenoj pitomoj sorti. Takođe, bitno je izabrati odgovarajuću tehniku kalemljenja u pravo vreme (npr. kalemljenje na procep i pod koru u proleće, a kalemljenje na pup u leto, itd). Ništa manje bitno je fizičko stanje fidema i podloge (kržljavost, oštećenost, propupalost, itd). Također, činjenica da između podloge i fidema nema prostora za ulazak vode ili insekata pozitivno utiče na veći procenat prijema kalema.

 

 

 

2. Vreme kalemljenja voća
Voće se može kalemiti u toku cele godine. Kada su u pitanju najraširenije i najjednostavnije tehnike kalemljenja voća, koje se obično izvode „za svoje potrebe“ i u „kućnoj radinosti“, tj. kalemljenje voća metodama „na procep“ ili „pod koru“, tada bi „idealno“ vreme za kalemljenja voća bilo za: – trešnje, “ašlame”, hrušćevi i višnje – od kraja januara do kraja marta, – kruške, šljive, dunje, kajsije, breskve i mušmule – od početka marta do početka aprila, – jabuke – od sredine marta do sredine maja meseca, itd. Kad kalem, odnosno grančica, ispupi, prolećno kalemljenje (na procep ili pod koru) te voćke je završeno za tu godinu. Navedeno vreme kalemljenja voća je dato okvirno i isto treba uskladiti s mesnom klimom i vremenskim prilikama. S druge strane, kalemljenje na pup se obavlja od kraja maja do kraja septembra, a najbolje u mesecu avgustu. Ovo je najefikasniji način kalemljenja za rasadničku proizvodnju

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Agronomija

Više u Skripte

Komentari