Odlomak

Računovodstvo-pojam i zadaci

U okviru predmeta Racunovodstvo izucava se ekonomska problematika preduzeca, privredne pojave u preduzecu i utvrdjuje vrednosni odnos izmedju ulozenih sredstava u delatnost kojom se bavi preduzece i postignutih rezultata. Poslovanje svakog preduzeća kao i upravljanje istim predstavlja stalno prilagođavanje promenljivim uslovima poslovanja. Poslovne odluke kroz koje se upravljanje preduzećem izražava moraju se zasnivati na blagovremenim, potpunim i adekvatnim odlukama primerenim informacijama. Informativnu podršku upraljanjem preduzeća pruža računovodstvo. Zbog toga se računovostvo najčešće definiše kao podfunkcija funkcije upravljanja. Mnogi autori pod pojmom računovodstva obuhvataju sve postupke čiji je zadatak količinsko i vrednosno obuhvatanje i kontrola svih tokova novca i učinaka koji nastanu u preduzeću ( izazvani proizvodnjom ili prodajom ).

Računovodstvo ima interne i eksterne zadatke. Dokumentovanost i kontrola predstavljaju prvi interni zadatak i ostvaruju se putem količinskog i vrednosnog obuhvatanja kao i nadzora nad privrednim procesima u preduzeću. Drugi važan interni zadatak je pružanje upravi preduzeća osnove za planiranje stanja imovine i rentabiliteta. Zadaci eksternog računovodstva vezani su za polaganje računa i informisanje. Na osnovu zakonskih propisa sva preduzeća su obavezna da polože račun o poslovnim tokovima, a takav zahtev je isključivo ostvariv uz pomoć računovodstva. Delom zbog zakonske obaveze a delom zbog upravljanja menadžmentom računovodstva. Svrha računovodstva je da informiše vlasnike, poverioce, zaposlene, poreske organe i ostalu zainteresovanu javnost o finansijskom i prinosnom položaju preduzeća.

Celina racunovodstva moze da se podeli prema razlicitim kriterijumima. Na primer, prema grupama srodnih poslova ( knjigovodstvo sa bilansom, obracun troskova, racunovodstveno planiranje i analiza, kontrola i revizija ). Ili pak prema nameni u upotrebi Računovodstvo se deli na ono koje je usmereno ka ispunjenju informativnih zahteva eksternih korisnika i nazivamo ga finansijskim računovodstvom, dok računovodstvo čiji je primarni cilj zadovoljenje potreba za informacijama uprave preduzeća nazivamo upravljačko računovodstvo.
Knjigovodstvo – pojam , ciljevi i zadaci

Knjigovodstvo obezbeđuje podatke koji se na različite načine primenjuju u pojedinim delovima računovodstva. To je osnovni razlog zbog čega se knjigovodstvo najčešće definiše kao računska osnova računovodstva. Knjigovodstvo pri računovodstvenom planiranju pruža osnovu tako što pri izradi plana i uvek polazi od sadašnjeg stanja a potom omogućava pružanje podataka o ostvarenom rezultatu kao i o stanju imovine. Knjigovodstvo mora raspolagati pouzdanim informacijama da bi se donele što kvalitetnije poslovne odluke.

Ciljevi knjigovodstva se izvode iz ciljeva preduzeća. Ono počinje osnivanjem preduzeća i prestaje trenutkom njegove likvidacije. Osnovni ciljevi knjigovodstva su :

1. utvrđivanje rezultata poslovanja ( dobitka ili gubitka ) u određenom vremenskom periodu;
2. utvrđivanje stanja imovine , obaveza kao i sopstvenog kapitala na odredjeni dan obračuna;
3. pružanje podataka za kontrolu rada lica koja rukuju pojedinim delovima imovine preduzeća;
4. pružanje podataka za planiranje rezultata poslovanja , stanja imovine kao i priliva i odliva novca;
5. pružnje podataka za kontrolu izvršenja planskih veličina.

Da bi svi ovi navedeni ciljevi bili ostvareni neophodno je da menadžment računovodstva prikupi sve informacije koje dokazuju nastanak svakog poslovnog dogođaja tj. prikupljanje, klasifikovanje, reklasifikovanje, beleženje, čuvanje podataka i naravno izveštavanje o nastalim poslovnim događajima ( a sve to predstavlja zadatke knjigovodstva ).
Postoje dva metoda vodjenja knjigovodstva: prosto i dvojno knjigovodstvo.
Prosto knjigovodstvo je nezaokruzen sistem u kome se vode evidencije o pojedinim delovima imovine, kao sto su: gotovina, roba, duznici, poverioci i sl. Iz prostih ( pojedinacnih, izolovanih ) evidencija ne moze se utvrditi ni ukupna vrednost imovine i obaveza, a ni ostvareni rezultati poslovanja.
Dvojno knjigovodstvo je zaokruzen sistem evidencije u koji su ukljuceni svi delovi imovine, obaveze i kapital, kao i promene na njima, sto omogucava da se na osnovu knjigovodstvenih podataka utvrdi ukupna vrednost imovine, obaveza i rezultat poslovanja preduzeca.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari