Odlomak

UVOD

Komanditno društvo je organizaciona forma društva lica koja se osniva ugovorom dva ili više lica, a u cilju obavljanja djelatnosti pod zajedničkom firmom, gdje je najmanje jedno lice neograničeno odgovorno za obaveze društva (komplementar), a rizik najmanje jednog lica je ograničen na iznos ugovorenog uloga (komanditor). Komplementar može biti samo fizičko lice, a komanditor fizičko i pravno lice. Komplementari u komanditnom društvu imaju status članova ortačkog društva.

Imovina komanditnog društva se pri osnivanju formira na bazi osnivačkih uloga članova. Ista imovina se u kasnijem poslovanju može povećati ili smanjiti u zavisnosti od uspješnosti poslovanja društva. Imovina komanditnog društva je na neki način odvojena od lične imovine članova, osnivača i kasnije pridošlih članova.

Ulog komanditora može biti u novcu, stvarima i pravima. Komanditor unosi cijeli ulog u društvo do registracije društva. Zakonodavac zabranjuje da se ulog komanditora sastoji u radu i pružanju usluga.
Komplementar upravlja komanditnim društvom i vodi poslove društva. Komanditor ne može da vodi poslove.

 

 

 

 
POJAM KOMANDITNOG DRUŠTVA

Komanditno društvo je pravno lice koje se formira na bazi ugovora dva ili više lica u koje oni ulažu svoje uloge radi obavljanja poslovne aktivnosti i sticanja dobiti, s tim da se društvo vodi pod personalnim imenom (firmom) u kojem komplementari upravljaju i odgovaraju za obaveze društva, po zakonu, solidarno neograničeno cjelokupnom svojom imovinom.
Druga kategorija članova – komanditori ne upravljaju niti odgovaraju za obaveze društva.

Iz pojma komanditnog društva slijedi da ono spada u kategoriju društava lica, personalnih društava i u tome smislu pravna teorija je jedinstvena. Personalni elementi društva ogledaju se kroz položaj komplementara, ali se vide i određeni elementi društva kapitala kroz položaj komanditora.
U poslovnom smislu, komanditno društvo je subjekt malog biznisa. Praksa uporednih sistema pokazuje da se broj ovih društava smanjuje jer savremenim načinima vođenja biznisa više odgovaraju oblici društva sa ograničenim rizikom.

 

 

 

 

PREDNOSTI I NEDOSTACI KOMANDITNOG DRUŠTVA

Prednosti komanditnog društva su:

  • ograničena odgovornost komanditora
  • prenosivost udjela u društvu
  • poreske pogodnosti
  • trajnost poslovanja i
  • raznoliki izvori kapitala

Nedostaci komanditnog društva su:

  • neograničena odgovornost komplementara za obaveze društva
  • zabrana upravljanja poslovanjem društva
  • komanditno društvo može biti subjekt oporezivanja
  • formalnosti i regulatorni zahtjevi za izvještavanjem
  • značajni pravni i organizacioni troškovi

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari