Odlomak

UVOD

Pojam banka potiče od latinske reci „BANCO“ što znači klupa (tezga ili bankarski šalter) koja je postavljena na ulici.Na klupi se vršila razmena novca i novčanih transakcija vezanih za uplate i isplate nakon obavljenog trgovinskog prometa.U zavisnosti od funkcija koje je banka obavljala,i od uslova u kojima su se bankarstvo u pojedinim zemljama razvijalo,javljaju se različite definicije banaka.
Banka se može smatrati poslovnom jedinicom,koja pruža usluge radi ostvarivanja profita.Šire posmatrano,banka predstavlja posebnu finansijsku organizaciju koja se profesionalno bavi uzimanjem i davanjem kredita i posredovanjem u postupku plaćanja klijenata banke.
Performanse banaka odnose se na ostvareni rezultat banke,kvalitet i kvantitet njenog poslovanje,njenu konkurentnost,efikasnost i efektivnost u poslovanju.
Tema ovog istraživačkog rada je analiza korporativnih performansi Raiffeisen banke,kako bi utvrdili rezultate poslovanja Raiffeisen banke,njenu poziciju na tržištu,i njen doprinos razvoju finansijskog tržišta.
Raiffeisen banka osnovana je 1927.godine u Austriji,a ime je dobila po Fridrihu Vilhelmu Rajfajzenu,osnivaču pokreta kreditne unije.Raiffeisen banka jedna je od vodećih banaka u Srbiji po svim ključnim pitanjima.Raiffeisen banka je članica Raiffeisen bank International (RBI),jedne od najvećih bankarskih grupacija u Centralnoj i Istočnoj Evropi.RBI je najveća privredna i investiciona banka u Austriji.
Raiffeisen banka je univerzalna banka i kao takva pruža razne vrste bankraskih usluga u skladu sa zapadnim standardima,uzimajući u obzir specifičnosti i okolnosti na domaćem bankarskom tržištu.Banka svoje aktivnosti razvija u tri važna sektora:poslovanje sa privredom,poslovanje sa stanovništvom,i segment sredstava i investicionog bankarstva.
Banka zapošljava oko 55.400 zaposlenih radnika sa punim radnim vremenom,u oko 2.850 poslovnica,obezbeđujući usluge za oko 11,7 miliona klijenata.
Raiffeisen banka se osim ostvarivanja dobrih poslovnih rezultata trudi da društvenim delovanjem i donacijama pomogne zajednici u kojoj radi.

KORPORATIVNE PERFORMANSE BANKE
Korporativno upravljanje bankama,kao oblik upravljanja finansijskim organizacijama,definiše se kao način upravljanja poslovanjem banke koji se odnosi na upravljanje aktivom,pasivom,prihodima,rashodima i kapitalom banke.Korporativno upravljanje performansama banke podrazumeva opredeljenje ka većoj ili manjoj tržišnoj vrednosti banke.Performansama banke upravlja menadžment banke koji prilikom strategijskog upravljanja korporativnim performansama mora da odgovori na pitanja:kako da banka uspešnije posluje,gde se sada nalazi,gde želi da stigne i kako do tog cilja da dodje.
Performanse banke su „ogledalo“ njene vrednosti,njene veličine i poslovnog uspeha.

Korporativne performanse banke se mogu klasifikovati kao:
1.vrhunske
2.srednje
3.niske

Vrhunske performanse predstavljaju pokazatelje najvećeg stepena uspešnosti poslovanja banke.Srednje performanse banke predstavljaju one veličine koje ostvaruju banke oko visine prosečnog nivoa pokazatelja.Niskim performansama banke smatraju se oni pokazatelji koji imaju tendenciju smanjenja od prosečnih ka minimalnim pokazateljima.
Osnovni smisao iskazivanja performansi banaka jeste u njihovom poređenju sa performansama drugih banaka.
U praksi se sreću različite vrste performansi koje se mogu svrstati u sledeće grupe:
1.opšte i funkcionalne performanse
2.naturalne i vrednosne performanse
3.merljive i nemerljive performanse
4.korporativne i portfolio performanse
Opšte performanse su opšti izraz uspeha banke iskazan u vrednosnim tj.finansijskim pokazateljima.Funkcionalne performanse odnose se na iskazivanje podataka o veličini i uspešnosti pojedinih funkcionalnih delova banke.Naturalne performanse odnose se na iskazivanje ostvarenih naturalnih veličina.Vrednosne performanse odnose se na iskazivanje ostvarenih rezultata,pokazatelja u bancii u njenim organizacionim delovima.Merljive performanse se lakše planiraju,i postoji veća mogucnost kontrole za razliku od nemerljivih koje je teže planirati,pa samim tim i teže ostvariti.Korporativne i portfolio performanse odnose se na opšte performanse banke i predstvljaju kombinaciju merljivih i nemerljivih performansi banke.
Finansijske performanse predstvljaju novčani izraz uspešnosti poslovanja banke i one su najvažnije korporativne performanse banke.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari