Odlomak

Jedan od glavnih problema preduzetnika malih i srednjih preduzeća je obezbeđivanje finansijskih sredstava za preduzetnički poduhvat. Sam izbor izvora kapitala za poslovanje je isto tako važan faktor pored izbora lokacije i izbora forme vlasništva novog preduzeća. Sami preduzetnici moraju biti dosta dobro pripremljeni i kreativni pre nego što se suoče sa potencijalnim investitorima odnosno zajmodavcima. Osnovni vidovi finansiranja se mogu svrstati u dve grupe: unutrašnje i spoljno finansiranje. Unutrašnji vidovi finansiranja se odnose na lično finansiranje od strane jednog vlasnika ili više njih. To znači da se sredstva za finansiranje nabavljaju putem lične uštede, preko prijatelja i poznanika, raznih partnera privatnih investitora, računa dobavljača, trgovačkih kredita.

U spoljne vidove finansiranja spada dužničko finansiranje, a kao izvori ovog tipa finansiranja su krediti od komercijalnih banaka, kratkoročni i dugoročni krediti, razni fondovi koje vlasnici preduzeća pozajmljuju i vraćaju sa određenom kamatom. U zavisnosti od obaveza, a sa aspekta izvora finansiranja, u dužničko finansiranje, pored komercijalne (poslovne) banke, spadaju i drugi izvori finansiranja obaveza (pozajmice, robni krediti, sponzorstva) kao i interne metode finansiranja obaveza.

Od ukupno dvadeset miliona preduzeća, koliko ih ima u Evropskoj Uniji, 99% su mala i srednja preduzeća. Ona doprinose ukupnom bruto društvenom proizvodu EU sa 60%. i obezbeđuju preko 80 miliona radnih mesta. To konkretno znači da je u sektoru MSP zaposleno dve trećine zaposlenih od ukupnog broja zaposlenih u privatnom sektoru u EU. Mala i srednja preduzeća su motor ekonomskog razvoja. Promovišu privatnu svojinu i preduzetničke veštine. Po mišljenju mnogih eksperata i ekonomista MSP su sinonim za privatni sektor, i u figurativnom smislu za preduzetništvo. Njihova komparativna prednost je u tome što su fleksibilna, mogu brzo da se adaptiraju na promene i da zadovolje zahteve tržišta. Prednosti fleksibilnosti malih i srednjih preduzeća ogledaju se ponajviše u trenucima kriza, kada je neophodno izvršiti brzo restruktuiranje.
Uz pravilnu strategiju razvoja ovog sektora, kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom nivou, ona mogu postati pokretač oporavka privrede, i promoter njenog daljeg razvoja i rasta. U zemljama Evropske Unije, vlade donose propise koji su fokusirani na podršku malim i srednjim preduzećima i na stimulisanje njihovog rasta i konkurentnosti. Većina tranzicionih ekonomija shvata važnost sektora male privrede, zbog toga se formulišu nacionalne politike prema malim i srednjim preduzećima, prave programi i strategije razvoja.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari