Odlomak

1.Uvod

Matična ploča je centralna komponenta svakog računara, koja međusobno povezuje sve ostale komponente. Na nju se ugrađuje (priključuje) sav hardver u računaru, na primer: grafička kartica, mrežna kartica, zvučna kartica, modem, tvrdi disk, RAM memorija.Korišćenjem ovakvog koncepta računara omogućena je jednostavna promena pojedinih komponenata koje čine računar i na taj način i promena (unapređenje) njegovih karakteristika.
Matična ploča se sastoji od jedne višeslojne štampane ploče na kojoj se nalazi zalemljeni veliki broj elektronskih i elektromehaničkih elemenata. Električne veze između elemenata na matičnoj ploči su izvedene tanjim ili debljim bakarnim linijama i površinama.Izgled matične ploče jednog savremenog računara sa glavnim komponentama na njoj prikaѕan je na Slici 1.

Slika 1. Delovi matične ploče
2.Podela matičnih ploča

Tokom godina matične ploče su se razvijale, od prvih Baby-AT i XT matičnih
ploča koje su se upotrebljavale u prvim IBM-ovim računarima, do današnjih ATX i
NLX ploča koje se koriste u većini desktop i tower računara. Prva matična ploča puštenena na tržište bila je IBM-ova RS ploča 1981.godine.
Tipovi matičnih ploča su:
• ATH – koristi se u standardnim desktop, mini-tower i tower računarima, najviše korišćeni oblik ploče danas, pogodan za kompjutere u domaćinstvima ili za manje (slabije) servere, podržava do 7 ulaza za proširivanje.
• Mini –ATH –malo manja verzija ATH ploče koja također stane u kućišta u koja ide ATH, mnoge takozvane ATH ploče su u zapravo Mini- ATH, podržavaju proširivanje do 6 ulaza za proširivanje.
• Micro-ATX –još manja verzija ATH ploče, staje u desktop računare srednje veličine ili u mini-tower sisteme
• Flex-ATX –najmanja verzija ATH ploče, koristi se u skupima desktop i mini-tower sistemima te sistemima za zabavu ili automatizaciju raznih aparata
• NHX –služi za korporacije, za desktop ili mini-tower sisteme, brzo i jednostavno se servisiraju

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Maturski Radovi

Više u Skripte

Komentari