Odlomak

1. Uvod

Problemi koji su nastali tokom Velike ekonomske krize i poremećaji koje je izazvao Drugi svjetski rat,ukazivali su na potrebu da se obezbijedi međunarodnja saradnja u oblasti plaća-
nja i politike deviznog kursa.
O uređenju međunarodnih ekonomskih odnosa po završetku rata, počelo se raspravljati i u SAD.Međunarodni monetarni i finansijski problemi istovremeno se razmatraju i u Velikoj Britaniji.
Između američkog “Vajtovog plana” i britanskog “Kejnzovog plana”, prijedloga za uređe-
nje međunarodnih ekonomskih odnosa, bilo je dosta sličnosti.
U oba je isticana potreba:
-da se obezbijede uslovi za slobodan izvoz kapitala,
-stabilnost deviznih kurseva i
-slobodu međunarodne trgovine.
Monetarna i finansijska konferencija u Breton-Vudsu (kod Vašingtona),održana je jula 1944. godine uz učešće predstavnika 44 zemlje, i trajala je dvije nedjelje.
Na njoj je odlučeno da se osnuju:
-Međunarodni monetarni fond(MMF)
-Međunarodna banka za obnovu i razvoj-IBRD.
Ove dvije institucije, trebalo je da obezbijede, međunarodnu monetarnu i finansijsku saradnju:
-prva (MMF)u oblasti međunarodnih plaćanja , deviznih kurseva i pružanja pomoći za otklanjanje kratkoročnih neravnoteža u platnom bilansu, a
-druga (IBRD) u oblasti srednjoročnog i dugoročnog finansiranja.
Na taj način se ove dvije organizacije dopunjuju.

Svjetska banka

Svjetska banka predstavlja skupinu pet međunarodnih organizacija u čijoj odgovornosti je pružanje finansijske pomoći zemljama u svhu ekonomskog razvoja i smanjenja siromaštva, te ohrabrenja međunarodnih investicija. Grupa i njoj pridruženi entiteti imaju sjedište u Vašingtonu.
Banka je formalno osnovana 27.12.1945. nakon međunarodne ratifikacije sporazuma iz Bretton Woodsa. Djelovanje je otpočela 25.6.1946. a, 9.5.1947. je odobren prvi zajam.
Aktivnosti Svjetske banke su trenutno usredotočene na ekonomski manje razvijene zemlje u poljima kao što su obrazovanje, poljoprivreda i industrija. Pruža zajmove po povoljnim stopama zemljama koje imaju poteškoće. Zauzvrat se od njih traži da preduzme političke mjere kojima se, na primjer, suzbija korupcija i promovira demokracija. Djelovanje Banke je predmet dugotrajne i oštre kritike od strane raznih nevladinih organizacija i akademika, a u nekim slučajevima i internih studija Banke. Optužuju je da predstavlja oruđe SAD i drugih zapadnih država kojima one nameću ekonomske politike u zapadnom interesu.

3. Međunarodne finansijske organizacije

Međunarodne finansijske organizacije veoma su značajne za međunarodno poslovno finansiranje kao veliki izvor sredstava pod relativno povoljnim uslovima. Mada je dobar dio tih sredstava namjenjen finansiranju raznih javnih programa razvoja i strukturnog prilagođavanja zemalja članica. Sve više sredstava se usmjerava i na finansiranje privatnih preduzeća i projekata, sa ili bez garancije države. Može se reći da je u poslednjih desetak godina upravo došlo do novog strategijskog koncepta jačanja uloge međunarodnih finansijskih organizacija u razvoju privatnog sektora i inicijative.
Međunarodni monetarni sistem se može definisati kao skup normi kojima se regulišu osnovna pitanja u vezi sa novcem u opticaju, monetarni pariteti i konvertabilnost, monetarne rezerve, kao i druga pitanja vezana za ovu oblast. U toku razvoja, globalno posmatrano, ističu se dva modela ovog sistema.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari