Odlomak

Uvod
Agrobiznis je novi pojam koji obuhvata poljoprivrednu proizvodnju u užem i širem smislu. Razvoj agropreduzetništva ogleda se kroz formiranje malih i srednjih preduzeća u poljoprivredi ili tzv. porodična poljoprivredna preduzeća. Agropreduzetnik je vlasnik porodičnog gazdinstva opšteg karaktera koja imaju zemlju obradive površine i odgovarajući broj poljoprivredne opreme. Agropreduzetnici uz edukativnu pomoć prerastaju sve više u specijalizovana lica koji upravljaju objektom na kojima je zastupljena određena proizvodnja sa prepoznatljivim proizvodom, dok druge poljoprivredne proizvode koji se ne mogu se dobiti iz sekundarnih ili tercijalnih oblika primarne proizvodnje, kupuju na trzištu. Nosioci gazdinstva agropreduzetnici shvataju potrebu za formiranjem farmi i za organizovanjem i drugih delatnosti kao što su male porodične prerađivačke radionice ili pogoni u kojima se proizvodi dobijeni iz primarne proizvodnje prerađuju u poluproizvode ili gotove proizvode. Polazeći od postojećeg stanja u poljoprivredi i karakteristika agrarne strukture kao i ruralne ekonomije agrobiznis predstavlja i ubuduće neophodni faktor razvoja agropreduzetništva u Srbiji. Razvoj agropreduzetništva treba da doprinese razvoju ukupne poljoprivrede preko većeg stepena finalizacije, uvođenjem novih proizvoda, razvoj obnovljenih izvora energije, očuvanje zivotne sredine, revitalitacija sela, veće zaposlenosti radnosposobnog seoskog stanovništva, osvajanje i prisustvo na trzištu, povećanje kvaliteta robe i usluga.
U današnje vreme agrobiznis je veoma zastupljen i unosan posao i potrebno mu je posvetiti posebnu pažnju kada se radi o menadžerskim ciljevima u agrobiznisu.
Kao najvažnije za nekog ko želi pokrenuti agrobiznis uzima se postavljanje određenih ciljeva. Nakon što vlasnici utvrde ciljeve poslovanja, dužnost agrobiznis menadžera je da olakša postizanje tih ciljeva. Kad je u pitanju mnogo porodičnih firmi – farmi, poslovni ciljevi se prepliću sa porodičnim ciljevima, dok to nije slučaj sa čisto akcionarskim ili društvima u mešovitoj svojini u kojima je funkcija vlasništva i upravljanja separirana.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Agronomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari