Odlomak

1. UVOD

Svako od nas svakodnevno donosi bezbroj odluka bilo da su to odluke koje ostvaruju naše ciljeve ili odluke koje zadovoljavaju naše želje. Put koji u životu izaberemo rezultat je niza odluka koje smo do tog momenta doneli i sproveli u delo. Ni u kom slučaju ne znači da su to bile samo ispravne, niti samo neispravne odluke.
Veoma je teško znati koji je idealan posao za nas ili koji od dva rizična rešenja da odaberemo, sve ima svoje vrline i mane i zato nije neočekivano da ponekada pogrešimo. Važno je da u ključnim momentima, onima koji kod svakoga od nas ostavljaju velike posledice, odaberemo pravu odluku. Ona koja postiže ispunjenje cilja ili težnje u datoj situaciji.
Donošenje odluka je proces pri kome smo suočeni sa nekoliko mogućnosti od kojih treba odabrati pravu, nakon čega sledi preduzimanje niza akcija kako bismo tu odluku sproveli u delo.
Poslovno odlučivanje je veština, kao i svaka druga, koja se usavršava vremenom i samim iskustvom. Za razliku od odluka u privatnom životu koje se donose uglavnom intuitivno i obuhvataju samo manji broj osoba, odluke u poslovnom životu ne mogu se oslanjati samo na intuiciju, jer zavisno od nivoa na kojima se odluke donose, obuhvataju manji ili veći broj zaposlenih ljudi. Ukoliko ste čelnik neke države, o vašim odlukama zavisiće sudbina svih građana jedne zemlje.U nekim zemljama ako menadzer potpuno samostalno donese odluku, moze biti krivcno gonjen! Takav postupak se tumaci kao nedemokratski! Od menadzera se ocekuje da predlaze!
Poslovno odlučivanje zahteva više sistematičnosti nego odlučivanje u privatnom životu zato što ono obuhvata veći broj ljudi, odnosno članova same organizacije.Što je nivo odlučivanja viši, to je i samo odlučivanje važnije jer se tiče većeg broja članova organizacije, pa pogrešna odluka može imati katastrofalne posledice za oganizaciju kao celinu.
Potreba za odlučivanjem postoji u svim vrstama poslova i u svim organizacijama. To znači da nema ni jednog radnog mesta na kojem se ne donose odluke. Razlika između pojedinih radnih mesta ogleda se u tome kolika je važnost donesenih odluka. Tako razlikujemo strateške i izvršne odluke, zavisno o radnom mestu. Kod izvršnih radnih mesta, u strukturi radnog vremena dominiraju izvršne odluke, za razliku od menadžerskih radnih mesta, kod kojih dominiraju strateške odluke nad izvršnim. Udeo strateških odluka zavisi o nivou managementa unutar organizacione strukture, pa što je radno mesto menadžera bliže organizacionom vrhu, udeo trateških odluka će biti veći.
Proces donošenja odluka ključan je za uspešno upravljanje bilo kojom vrstom organizacije, od porodice, do multinacionalne kompanije, pa i države. Samim tim, ako ovaj proces bolje razumemo, donosićemo bolje odluke i bićemo uspešniji, a to je, u krajnjoj liniji, i svrha ovog rada.

2. Odluke

„Teže je promeniti odluku nego je doneti“(Anon)

Menadžeri stalno donose odluke, neke su rutinske, a neke složene. Oni prave planove koji uključuju donošenje odluka. I pravljenje rasporeda godišnjih odmora zahteva donošenje odluke ko može a ko ne da ide na odmor u određenom periodu. Planiranje velikih projekata zahteva više vremena.
U donošenju jednostavnih, rutinskih odluka gotovo se i ne razmišlja. Tako o zatvaranju vrata od stana prilikom ulaska u njega i podizanju slušalice kada telefon zazvoni i ne razmišljamo kao o odlukama, a one to jesu jer sadrže „izbor”. Ovakve jednostavne, rutinske odluke nazivaju se programiranim jer prilikom njihovog donošenja o njima i ne razmišljamo. Ostale vrste odluka – one složenije nazivaju se neprogramiranim jer nisu poznate, teške su i ne donose se po ustaljenom postupku.

Situacije koje obično zahtevaju uglavnom programirane odluke su:
– priprema narudžbi
– sazivanje sastanaka
– raspodela poslova
– priprema mesečnog izveštaja…
Situacije koje obično zahtevaju uglavnom neprogramirane odluke su:
– lansiranje novog proizvoda ili usluge
– primanje novog osoblja,
– otpuštanje zaposlenih,
– promene u načinu obavljanja poslova…
Treba imati u vidu da ono što je za jednog menadžera programirana odluka za drugog nije tj. za onog ko nije upoznat sa situacijom NIJE.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari