Odlomak

UVOD

Ekonomska politika predstavlja raznovrsnu aktivnost države usmjerenu na kreiranje društvenog ambijenta za optimalan privredni razvoj.
Monetrana i fiskalna politika su najznačajniji segmenti ekonomske politike. Fisklana politika predstavlja skup državnih aktivnosti usmjerenih na primjenu javnih prihoda i javnih rashoda sa ciljem postizanja zadovoljavajuće stope privrednog rasta i stabilnosti cijena, dok je monetarana politika komponenta ekonomske politike koja je usmjerena na regulisanje količine novca u opticaju u nacionalnoj ekonomiji.
Pitanje povezanosti monetarne i fiskalne politike nedvosmisleno je, pa tako mnogi radovi ističu važnost strukture javnog duga za provođenje optimalne monetarne politike u kratkom i dugom roku. Koja je od ove dvije mjere efikansije, teško je dati odgovor.
Usklađivanje fisklane sa monetarnom politikom, kojoj je osnovni cilj očuvanje stabilnosti cijena, optimalna struktura duga, kombinacija dugoročnog duga uz fiksnu kamatnu stopu i inflacijom indeksiranog duga. Takva kombinacija duga povoljno utiče na stabilizaciju deficita, što je za nju osnovni cilj upravljanja dugom.
Prvi dio rada govori o monetarnoj i fiskalnoj politici u savremenoj privredi, kao i kombinaciji monetarne i fiskalne politike pripostojanju unutrašnje i eksterne neravnoteže.
Takođe je značajno pomenuti uticaj monetarne i fisklane politike na tražnju i dohodak.
U poslednjem dijelu rada iznosi se pitanje koordinacije fiskalne i monetarne politike.

 

 

 

Monetarna i fiskalna politika u savremenim privredama

Monetarna i fiskalna politika se u savremenim privredama provode potpuno koordinirano i sinhronizovano u pogledu komibnacije mjera ovih politika. Bez navedene kooridnacije i sihronizacije instrumenata i mjera teško je očekivati ostvarenje postavljenih ciljeva makroekonomske politike. Često se nesinhronizacija ili pogrešno „doziranje“ određenih mjera, slaba koordinacija instrumenata monetarne politike pojavljuju kao potpuno kontraindukavani efekti. Efekti mjera su tada često potpuno suprotni od planiranih i očekivanih.
Osnovni ciljevi makroekonomske politike svake države danas mogu da se svedu na sljedeće:

  •     Stabilnost privrede i cijena
  •     Potpuna zaposlenost svih faktora proizvodnje
  •     Optimalan ekonomski rast
  •     Uravnoteženost platnog bilansa

Fiskalna politika djeluje na agregatnu tražnju neposredno kroz preraspodjelu, dok moenatarna politika to nastoji ostvariti posredno preko kamatne stope, štednje i investicija.
Djelovanje monetarne politike na tražnju i dohodak može se prikazati na sljedeći način:

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari