Odlomak

 
Uvod
Nekada je bilo vrlo jednostavno definisati menadžera. Menadžeri su bili članovi organizacija koji su drugima govorili šta da rade i kako da rade. Bilo je lako razlikovati menadžere od zaposlenih koji nisu bili menadžeri , tj. od onoh članova organizacije koji su direktno uključeni u rad i nisu imali svoje podređene. Menadžer je neko ko radi sa ljudima i uz njihovu pomoć koordinira njihov rad da bi postigao organizacione ciljeve. Kao menadžeri, ljudi izvršavaju menadžerske funkcije planiranja, organizovanja, kadrovskog popunjavanja, vođenja i kontrolisanja. Cilj svih menadžera je isti: stvoriti višak. Menadžer je osoba čiji primarni zadaci proizlaze iz procesa menadžmenta, planira i donosi odluke, organizuje rad i poslovanje, zapošljava i vodi ljude te kontroliše resurse. On je takođe osoba koja ostvaruje ciljeve angažovanjem drugih da izvršavaju zadatke. Reč menadžer je izraz koji se upotrebljava za označavanje nosilaca menadžmenta u svim organizacijama (profitnog ili neprofitnog tipa). S obzirom da je reč o specifičnom američkom izrazu koji nema adekvatan sinonim (kod nas se prevodi izrazima upravljač ili rukovodilac), ovaj izraz se, najčešće, koristi u izvornom obliku. U osnovi pojam menadžera označava ličnost koja vrši menadžersku funkciju u određenoj organizaciji.
Stiven Pol Džobs (1955-2011)
Stiven Pol Džobs (engl. Steven Paul Jobs; San Francisko, 24. februar 1955 — Palo Alto, 5. oktobar 2011) je bio jedan od osnivača i glavni rukovodilac Epla. Takođe je bio jedno vreme rukovodilac Piksara sve dok nije bio prodat Dizniju.[1] Takođe je jedan od najvećih deoničara Diznija i član Diznijeve uprave. Smatran je jednom od vodećih ličnosti u industriji računara i zabave.
Zajedno sa suosnivačem Epla Stivom Voznijakom doprineo je širenju popularnosti ličnih računara u kasnim sedamdesetim godinama 20. veka. Početkom osamdesetih, Džobs je prvi uočio komercijalni potencijal grafičkog korisničkog okruženja i miša.[2] Nakon što je izgubio kontrolu u upravi Epla 1985, Džobs je osnovao firmu Nekst (engl. NeXT), koja se bavila računarskim platformama specijalizovanim za visoko obrazovanje i poslovnu primenu. Kada je 1997. Epl kupio Nekst, Džobs se vratio u preduzeće koje je osnovao da bi obavljao funkciju generalnog direktora sve do povlačenja i smrti 2011. godine.
Stiv Džobs je rođen u San Francisku od majke Amerikanke i oca Sirijca, tada studenata. Nedelju dana po rođenju dat je na usvajanje. Usvojio ga je bračni par Džobs, i dao mu ime Stiv Pol Džobs. Njegovi biološki roditelji su se kasnije venčali i dobili kćerku Monu Simpson, spisateljicu, koju je Džobs upoznao tek kad je odrastao. Brak njegovih bioloških roditelja se kasnije raspao. Džobsovi staratelji Pol i Klara Džobs, kod kojih je došao kao novorođenče nazvali su ga Stiven Pol. Otac je bio mehaničar zaposlen u kompaniji koja pravi lasere, dok je majka radila kao računovođa. Pol ga je naučio kako se radi sa alatom, a sa sedam godina Džobs se zaljubio u elektroniku. Dok je završavao srednju školu u Kupertinu, Kalifornija, odlazio je u obližnje mesto Palo Alto, u sedište kompanije HP (Hewlett-Packard) gde je slušao predavanja.
Palo Alto, kao i Kupertino i još mnoštvo gradića u južnom delu zaliva San Francisko pripadaju Silicijumskoj dolini koja je u poslednjih tridesetak godina doživela neverovatan razvoj. Mada su mestašca i sa dolaskom IT giganata kao što su HP, Google, Cisco i Oracle ostala mala – uglavnom imaju oko 50.000 ili 60.000 stanovnika – doživela su fantastičan razvoj: imaju izuzetnu stopu visokoobrazovanih stanovnika i fantastičan prosek plata.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari