Odlomak

Uvod

Sve cesce, sa strane cujemo za pretrpena nasilja, pokusaje ubistva, ali se takodje sve cesce to desava i u porodicama. Svakodnevno, na stranicama crne hronike mozemo pronaci nove clanke o ovakvim vrstama kriminalnih slucajeva. Razne nevladine organizacije, politicki sektori, policija, zdravstvo, mediji, danas sve vise obracaju paznju na ovakav vid nasilja. Mozda to obracanje paznje I samo pricanje o tome I nije dovoljno. Kako se sve cesce javlja, sve manje se poziva u pomoc. Verovatno smo nekad I sami bili svedoci toga, ali nismo mogli nista da preduzmemo. Onaj ko je zrtva toga, strahuje da se obrati nekome ko ce ga zastititi, a ostali ne zele ili takodje strahuju da zalaze dublje u to. Drze se sa strane, slusaju plac I jecanje, viku, ali I dalje samo pricaju o tome. To cutanje, strah I patnja zrtve, kao I pasivnost posmatraca, navelo me je na razmisljanje i u ovom seminarskom radu cu izloziti probleme I uzroke takvog nasilja, kao I akcije koje nase drustvo preduzima kako bi se ovaj problem resio.
Pod porodicnim nasiljem podrazumevamo napad bilo koje vrste (fizicki, psihicki, seksualni, verbalni), koji vrsi bilo koja osoba na nekog iz porodice. Ovakvo nasilje predstavlja dusevni oblik kojim se krse prava na zivot, slobodu, fizicki, psihicki I seksualni integritet, bezbednost I ljudsko dostojanstvo clana porodice.
Porodica je zajednica roditelja I dece, kao I ostalih srodnih clanova, odnosno, porodicu cine sledeci clanovi:

•    Muskarac I zena koja zive u bracnoj ili vanbracnoj zajednici,
•    Zajednicka deca supruznika ili deca iz ranijih brakova,
•    Bivsi supruznici ili bivsi clanovi vanbracne zajednice I njihova deca,
•    Usvojena deca,
•    Staratelj,
•    Roditelji bivsih ili sadasnjih supruznika,
•    Ocuh ili maceha.

Pretrazivanjem po internetu, slusanjem medjunarodnih vesti, citanjem raznih clanaka, shvatila sam da je taj problem u stvari globalan. Nije bitno koja je rasa u pitanju, nacionalnost, drzava, okolnost, nasilje se svuda desava. Broj ovakvih incidenata je slican u gradskim, prigradskim I seoskim zajednicama.
Najcesci oblici nasilja u porodici su fizicko, emocionalno, seksualno i materijalno -ekonomsko zlostavljanje.
Promene u javnom zivotu kao sto su rat, siromastvo, nezaposlenje, ali I alkoholizam, otudjenost, frustacija, dusevna bolest , poremeceni porodicni i bracni odnosi, mogu uticati na pojavljivanje nasilja u porodici.
Najcesci pocinioci su osobe muskog pola (partner, otac, brat), a najcesce zrtve osobe zenskog pola (partnerke, cerke, sestre), pri cemu je partnersko nasilje najzastupljeniji vid.
Prema Americkim statistikama:

o    Nasilje u porodici je utvrdjeno da postoji u vise od polovine (preko 70%) svih istraga prijavljenog nasilja nad decom.
o    Trudnoca je period povecanog rizika za nasilje od strane partnera.
o    67 biliona $ godisnje su troskovi za medicinski negu, smanjenu produktivnost na radnom mestu i kvalitet zivota zena zrtava nasilja od strane partnera.
o    Procenjuje se da 2-4 miliona zena u USA trpi nasilje od strane partnera  svake godine. 12 miliona zena (25% zenske populacije) ce biti zlostavljano tokom celog zivota.
o    Jedna studija procenjuje da je vise od 3% (približno 1,8 miliona) zena nekoliko puta napadnuta od strane partnera u toku jedne godine, dok druge studije pokazuju da je procenat zena koje su imale iskustvo nasilja u partnerskim odnosima, ukljucujuci i seksualno, fizicko, verbalno i emocionalno zlostavljanje znatno visi – 65%.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari