Odlomak

Uvod

Risk menadžment ili upravljanje rizikom je, u širokom smislu, umetnost donošenja odluka u nepredvidivom okruženju.
Uravljanje rizikom znači optimizaciju troškova rukovođenja rizikom na način pri kome niko neće biti oštećen. Upravljanje rizikom, obuhvata poslovnu filozofiju, kulturu i klimu organizacije, kao i neke poslovne funkcije finansijske institucije. Upravljanje rizikom je centralni dio strateškog menadžmenta i korporativnog upravljanja bilo kog privrednog subjekta.

Trebalo bi imati u vidu da je upravljanje rizikom i zanimanje tzv. risk manager – menadžer za upravljanje rizikom. 90-ih godina nastaje funkcija CRO – Chief Risk Officer u privrednim subjektima odnosno glavni menadžer za upravljanje rizikom koji proučava rizike kojima je izložen privredni subjekt i upravlja njima.
Upavljanje rizikom su tehnike koje koriste građani i privredni subjekti za područje rizika od koga se možemo i ne možemo osigurati (sadrži u sebi upravljanje poslovnim rizikom). U privrednom subjektu je važno upravljanje čistim rizicima.

Upravljanje rizikom je neprekidan i stalno razvijajući proces koji se provlači kroz organizacionu strategiju i kroz implementaciju te strategije. Upravljanje rizikom je dinamičan proces.

1. Upravljanje rizicima

1.1. Kreditni rizik
Kreditni rizik se definiše kao rizik od gubitka zbog propusta klijenta da ispunjava svoje obaveze prema banci.
Cilj upravljanja kreditnim rizikom je da se maksimizira stopa povraćaja banke prilagođena riziku, na način da se izloženost kreditnom riziku održava u okviru prihvatljivih parametara. Banka ima uspostavljen sistem za upravljanje kreditnim rizikom svojstvenim za portfolio, kao i rizikom pojedinačnih kredita i transakcija. Efektivno upravljanje kreditnim rizikom je ključna komponenta sveobuhvatnog pristupa upravljanju rizicima i od suštinskog značaja za uspješno bankarsko poslovanje.
Upravljanje kreditnim rizikom u banci strateški uključuje sledeća područja i funkcije:
a) Uspostavljanje odgovarajućeg okruženja kreditnog rizika
b) Poslovanje uz primjenu adekvatnog procesa odobravanja kredita;
c) Održavanje odgovarajuće kreditne administracije, bodovanja i praćenja;
d) Obezbjeđivanje adekvatnih kontrola kreditnog rizika.
Osnovni ciljevi upravljanja kreditnim rizikom su da:
a) Održi ravnotežu između zarade i rizika;
b) Potencijalni gubici uvijek budu srazmjerni kapacitetu za podnošenje tereta grupi kojoj banka pripada;
c) Banka razvija i primjenjuje proces upravljanja rizikom koji joj omogućava da bude u skladu sa bazelskim konvencijama i lokalnim propisima;
d) Banka prilagodi svoju spremnost da preuzme rizik i toleranciju promjenama u ekonomskom okruženju.

Strateški cilj upravljanja kreditnim rizikom je da u unaprijed određenom vremenu poboljša kvalitet kreditnog portfolija i uspostavi stroga kontrola troškova rezervisanja za kreditne rizike. U skladu sa tim ciljem dodatno će se pooštriti uslovi za odobravanje kredita, unaprijediti i posvettiti veća pažnja monitoringu postojećih plasmana.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari