Odlomak

Porez na dodatnu vrijednost(PDV)

UVOD

Porez na dodatnu vrijednost je vrsta poreza na promet s tim što se on plaća u svakoj fazi prometa.Porezni obveznici su svi privredni subjekti koji učestvuju u proizvodnji i prometu nekog dobra. U okviru reformi vecina zemalja je uvela PDV radi:porasta poreznih utaja,lošeg rada poreznika,korupcije i sl. Tako se i Bosna i Hercegovina odlučila da povuče ovaj potez.
Krajem februara 2005.godine u službenom glasniku broj 9 objavljen<<Zakon o porezu na dodatnu vrijednost>>po čijim se odrednicama trebalo već u martu odraditi određeni posao,početkom juna objavljene su njegove izmjene.

Od početka jula teče rok za podnošenje zahtjeva za registraciju obveznika PDV-a,a od 01.01.2006.plaća se PDV.

Pojam i filozofija PDV-a

Porez na promet se prema broju oporezivih faza dijeli na:
2        jednofazni
3        višefazni
4        svefazni

Jednofazni porez na promet je oblik kojim se oporezuje samo jedna faza prometnog ciklusa Višefazni porez na promet je porezni oblik kojim se oporezivanje obavlja u više prometnih faza
Svefazni porez na promet je onaj oblik na promet kojim se obuhvaćene sve faze kroz koje proizlazi oporezivani proizvod. Ovisno o načinu na koji se utvrđuje porezna osnovica svefazni porez na promet javlja se kao bruto svefazni porez na promet i neto svefazni porez na promet.
PDV je neto porez na promet.

PDV po ekonomskom učinku je porez na opću potrošnju i ubire se u svakom prometu tj.svakoj prometnoj fazi.Primjenom PDV u transakcijama između poreznih obveznika oporezuje se samo dodatna vrijednost.Dodatna vrijednost je ona vrijednost koja se dobije kad se od prodajne vrijednosti oduzme nabavna vrijednost. Teret PDV koji proizilazi iz dodatne vrijednosti dijeli se između poreznih obveznika u prodajnoj cijeni koju plaća naredni kupac. Na kraju sav teret plati krajnji potrošač.Porezni obveznik na prodatu robu plaća PDV po određenoj stopi.Suština PDV-a jeste odbijanje ulaznog PDV-a svima osim krajnjem potrošaču.Stope poreza trebale bi biti izražene  kao procenat oporezivog iznosa definiranog kao sve što sačinjava naknadu.Posebne odredbe se odnose na samoopskrbu i druge neposlovne namjene.Porez na dodatnu vrijednost ,kao oblik oporezivanja potrosnje,dokazao svoje prednosti u mnogim zemljama svijeta.Bosni i Hercegovini je potreban takav oblik oporezivanja prometa.Ovaj oblik oporezivanja je jasan i jednostavan.Porezi moraju biti neutralni u odnosu na ekonomske odluke ,ne smiju uticati na donošenje tih odluka.Dosadašnji porez na promet prizvoda i usluga raznim je poreznim stopama utjecao na ponudu i tražnju.Sadašnji porez na promet ulazi u sve cijene, i visina stvarnog poreznog opterećenja teško se može odrediti ,jer taj sistem donosi tzv.kumulativni učinak. Prednosti PDV u odnosu na porez na promet proizvoda i usluga:
1        potencijalno veći obuhvat poreznih transakcija
2        zbog mogucnosti da automatski razlikuje proizvođačke od potrošačkih proizvoda
3        zbog utjecaja na ispravna pogranična porezna usklađenja
4        zbog administrativne pravednosti

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari