Odlomak

UVOD

Druga polovica 20. stoljeća i prelaz u novo stoljeće obilježeno je informacijskom revolucijom. Povećanje procesorske snage uz istodobno smanjenje cijena dovelo je zadnjih nekoliko godina računare u domove i preduzeća širom svijeta.
Poseban poticaj razvoju informacijske tehnologije dogodio se 90-ih godina kada je fenomen zvani Internet poprimio oblik masovnog medija. Internet je ušao u gotovo sve faze života i promijenio način na koji ljudi komuniciraju, traže informacije, trguju, zabavljaju se i sl.
Ono što je posebno snažno Internet je promijenio način na koji privredni subjekti posluju.

 

 

 

 

 

 

ŠTA JE INTERNET

Internet je možda najveći izum dvadesetog stoljeća, odnosno mnogo nas je koji vjerujemo da je tako. «Apstraktno mjesto», kako ga još nazivaju, posve je primjeran naziv. Internet je najveća knjižnica na svijetu, najveći telefonski imenik, najopsežnija enciklopedija, i još hiljadu drugih stvari odjednom.

Premda ne možemo odrediti gdje se internet nalazi i ko je njegov korisnik, možemo reći nešto više o njemu. Internet je divovska mreža svjetskih razmjera međusobno povezanih računara, koja se neprestano mijenja. Zapravo, Internet je svjetska mreža računara koja omogućava razmjenu i korištenje informacija. To je mreža koju čine milioni računara raspoređeni u cijelom svijetu, i ta mreža se svakodnevno razvija i širi. Bez obzira gdje se nalazili, moguće je pristupiti računarima spojenim na Internet koji se nalaze bilo gdje u svijetu. Npr. S našeg PC-a u Bosni i Hercegovini, moguće je pristupiti podacima pohranjenim na nekom računaru u Australiji. Kada se spojite na Internet, tada postajete dio te globalne mreže od oko 70 miliona računara, i možete koristiti servise koje vam nudi Internet. Možemo slobodno reći da je Intetrnet mreža jedna ogromna riznica svjetskog znanja.
Baš kao i lokalne mreže, Internet je baziran na resursima koji su dostupni korisnicima. Svi resursi Interneta bave se informacijama. Korisnici te informacije mogu izmjenjivati na različite načine. Na Internetu se resursi zovu servisi, a najčešće korišteni su:

  • World Wide Web (www) – HTLM (Hyper Text Markup Language) stranice (web stranice) po kojima možete surfati i čitati ih uz pomoć pretraživača
  • Elektronska pošta(e-mail) – poštanska usluga koja se bavi distribucijom elektronskih poruka.
  • Diskusijske grupe (novinske skupine) – novi poslužitelji koji korisnicima omogućavaju pristup na UseNet. Tamo možete pratiti i sudjelovati u diskusijama koje se bave tisućama različitih tema.
  • Prijenos datoteka –FTP poslužitelji imaju gomile datoteka dostupnih internet korisnicima.
  • Komuniciranje uživo (chat) – sistem u kojem korisnici direktno pišu jedni drugima. Postoje i priključci za komunikacijske sisteme kao što su ICQ, web telefon i dr.
  • Napster, Scour i slični – ovi servisi omogućavaju ljudima (ponekad ilegalno) dijeliti sadržaj svih korisnika lokalnih tvrdih diskova na jednoj velikoj mreži. Sadržaji koji se dijele su primjerice MP3 datoteke sa digitalnim kopijama muzike.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari