Odlomak

Uvod

O prirodnom gasu

Prirodni gas kao mešavina gasovitih ugljovodonika sa dominacijom metana predstavlja izuzetno vrijednu energetsku i hemijsku sirovinu koja poseduje i značajne tehnološko-ekonomske i ekološke prrednosti u odnosu na konvencionalna goriva. Prirodni gas je gotovo idealno gorivo koje se lako mješa sa vazduhom, ima veliku brzinu sagorevanja bez dima, čađi i čvrstih ostataka, te prema tome ne zagađuje okolinu. Iskustvo zemalja sa dugom tradicijom korišćenja gasa pokazuje da je prirodni gas i jedan od najbezbednijih energenata.
(Liquefied Natural Gas)
Ukapljeni prirodni gas predstavlja čist oblik energije koji može osigurati sadašnji nivo industrijske proizvodnje i potrošnje energije, te značajno smanjiti zagađenje koje uzrokuje upotreba drugih fosilnih goriva poput sirove nafte I ugljena. Potreba za smanjenjem negativnog utjecaja na okolinu postalo je glavni razlog povećane potrošnje prirodnog plina.pa samim time I njegovog transportovanja.

 

 

 

Osobine ukapljenog prirodnog plina

Najvažnije fizičko svojstvo ukapljenog prirodnog plina je temperatura ključanja pri atmosferskom tlaku od 1 bar ili 101,3kPa. Važna fizičke osobine su kritična temperatura i pritisak, te relativna gustoća tekućine i pare ukapljenog prirodnog plina pri atmosferskom pritisku.Prirodni ili zemni plin je plin bez boje, mirisa, nekorozivan i neotrovan.Prirodni plin je smjesa nekoliko plinova, a njegov najveći i najvažniji sastojak je metan koji čini oko 90 posto prirodnog plina što nije uvijek pravilo. Naime postotak metana varira od 70% pa do 99,5% što sve ovisi o načinu ukapljivanja odnosno o mjestu proizvodnje. U sastavu zemnog plina imamo još: etan, propan, butan te dušik.
Udio ovih plinova uvelike ovisi o mjestu proizvodnje ukapljenog prirodnog plina pa naprimjer udio etana može varirati od 1% do 20% kao što je slučaj u Libiji. Smatra se da je ukapljeni prirodni plin sa Aljaske najkvalitetniji .Prijelaz iz plinovitog u tekuće agregatno stanje se događa na atmosferskom pritisku koji odgovara temperaturi od minus 161.5˚C. Ova temperatura je temperatura vrelišta i predstavlja prijelaz agregatnog stanja iz tekućeg u plinovito stanje.Procesom ukapljivanja odnosno pretvaranja prirodnog plina u tekućinu se postiže da ukapljeni plin zauzima oko 600 puta manje prostora nego što bi ga zauzimao u plinovitom stanju. Da bi se pristupilo procesu ukapljivanja prirodni plin se mora pročistiti od težih komponenti bez obzira na njegovo podrijetlo.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari