Istorija granične policije u Srbiji
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Kriminalistika
Objavio Sema96 09. april 2013. Prijavi dokument
Pojam reljefnog traga
Pod pojmom traga (franc. Trace) u kirminalističkoj tehnici podrazumevamo svaku vidljivu ili nevidljivu, materijalnu promenu nastalu od strane čoveka životinje ili nekog predmeta prilikom vršenja krivičnog dela, a koja omogućuje utvrđivanje pravno relevantnih činjenica sa ciljem otkrivanja ili rasvetljavanja krivičnog dela. Tragovi koji imaju jasno izražene sve tri dimenzije nazivamo reljefnim tragovima. Za nastanak ovakvih tragova nužno je ostvarenje dva uslova:
1. Neophodno je da postoji meka podloga na kojoj trag može da ostane.
2. Postojanje pritiska tj. Sile dovoljne da svojim dejstvom ostavi trag na podlozi. U okviru ovog izlaganja obradićemo tragove koji se mogu naći u reljefnom obliku, a to su tragovi papilarnih linija, tragovi oružja oruđa, stopala, i tragovi vozila.
Tragovi papilarnih linija
Pod tragovima papilarnih linija u kriminalističko – tehničkoj praksi smatraju se oni tragovi kod kojih su jasno izraženi crteži papilarnih linija. Osnovne karaktesitike crteža papilarnih linija su:
1. Nepromenljivost
2. Individualnost
3. Grupisanje
4. Prenosivost
U kriminalističko – tehničkoj praksi javljaju se dve vrste tragova papilarnih linija:
1. Vidljivi tragovi papilarnih linija
2. Nevidljivi latentni tragovi papilarnih linija
U grupu vidljivih tragova papilarnih linija ubrajaju se:
1. Tragovi nastali nanošenjem materijala
2. Tragovi nastali odnošenjem materijala
3. Reljefni tragovi
Reljefni tragovi papilarnih linija
Papilarne linije imaju fini reljef koji se može utisnuti u meku podlogu i u tom slučaju tragovi papilarnih linija javljaju se u obliku reljefa. Ovakvi tragovi mogu se naći na različitim podlogama kao što su: git, glina, čokolada parafinske sveće itd. Lako su uočljivi ali se isto tako lako mogu i uništiti.
Fiksiranje ovakvih tragova se pored standardnih načina fiksiranja obeležavanjem zapisnički i unošenjem u skicu vrši još fotografisanjem i mulažiranjem (franc. Mulage) odnosno izradom odlivka. Ukoliko se predmet na kome se nalazi reljefni trag može bez oštećenja odneti u laboratoriju takav predmet se fotografski fiksira uz upotrebu kosog osvetljenja. Što je reljef plići ugao osvetljenja je manji i obrnuto. Fotografisanje se vrši na negativu, a sa njega se vrši eksponiranje na fotopapir u 1: 1 razmeri. Međutim ako transpotovanje predmeta odnosno dela predmeta na kome se trag nalazi nije moguće onda se uzima mulaž tog traga. Za mulažiranje reljefnih tragova papilarnih linija može se koristiti specijalni tzv skulptatorski ili alabaster gips ali se zbog svoje elastičnosti mnogo češće koriste neke od silikonskih pasti. Dobijeni mulaž predstavlja pozitiv (npr. Prsta) pa se radi identifikacije vrši daktiliskopiranje odlivka.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio prodidz1 25. novembar 2024.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio MimaBJ24 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.