Odlomak

Uvod

U hemiji, metal (iz grč. “μέταλλον” – métallon, rudnik) je hemijski element, spoj ili legura koji ima osobinu velike električne provodljivosti. U metalima, atomi otpuštaju elektrone i grade pozitivne ione (katione). Ti joni su okruženi delociranim elektronima, koji su odgovorni za osobinu provodljivosti. Čvrsto telo koje je građeno na taj način se održava elektrostatičnim međudelovanjima između iona i oblaka elektrona, a takva veza među atomima se naziva metalna veza. Metali se ponekad opisuju kao skup pozitivnih iona okruženih morem delociranih elektrona. Oni su jedna od tri grupe elemenata ako se posmatraju po osobinama ionizacije i atomskih veza, pored metaloida i nemetala.
Pojam teški metali obuhvataju metale čija je gustoća veća od 5g/cm3. Čitav niz ovih metala je u obliku elemenata u tragu neophodan, esencijalan za mnogobrojne funkcije u ljudskom organizmu, a njihov manjak dovodi do pojave ozbiljnih simptoma nedostatka. Najbolji primeri su anemija kod manjka železa, dijabetes kod manjka kroma, problemi u rastu kod manjka nikla.
Kod nekih elemenata, kao što su arsen i nikal, funkcija nije još uvijek dovoljno istražena. Kod drugih elemenata kao što su olovo, kadmij, živa, arsen i molibden je dokazano da u većim količinama pokazuju toksično djelovanje.

1. Izvori i toksičnost i teških metala

Najčešće je pitanje toksičnosti zapravo samo pitanje količine, a ovaj raspon veoma varira kod svakog pojedinog elementa. Tako se dnevna neophodna količina kobalta, središnjeg atoma vitamina B12 koji je nužan u stvaranju eritrocita kreće oko 0.1 mikrogram. U količinama od 25-30 mg/dan nastupaju simptomi otrovanja koji obuhvaćaju poteškoće od strane gastrointestinalnog trakta, srčana i bubrežna oštećenja. Ostali elementi kao primjerice talij, otrovni su u bilo kojoj količini. U tabeli su navedene pojedine grane industrije koje emitiraju teške metale.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Hemija

Više u Naučni radovi

Više u Skripte

Komentari