Odlomak

1 UVOD
Računar je uređaj ili mašina koja se može isprogramirati tako da prima ulazne (Input) podatke, da ih snima i manipuliše njima, a zatim da pruži izlaz (Output) u prihvatljivom i za korisnika korisnom formatu.
Ljudi su vijekovima pokušavali da ubrzaju i olakšaju računanje matematičkih problema. Tako se u IX vijeku pojavilo mnogo novih teorija iz oblasti matematike, fizike, koje nisu mogle biti provjerene zbog složenosti matematičkih proračuna.
Međutim, pojavom prvih računara (kompjutera, eng. computer) ubrzan je tehnološki i informativni razvoj civilizacije. Za razliku od mnogih drugih pronalazaka, za koje se sa sigurnošću može reći ko ih je i kada izumio, u slučaju računara, teško možemo imenovati samo jednu osobu kao pronalazača.
Savremeni digitalni – elektronski računari, pojavili su se pedesetih godina XX vijeka i radili su na principu bušenih kartica koje su posebni optički uređaji čitali kao podatke i tek onda ih unosili u računar, gdje se vršila dalja obrada tih podataka. Rezultat toga se prikazivao namonitoru, ili se uz pomoć štampača štampao na papir.
Prvobitni računari su bili ogromnih dimenzija, nepraktični, zauzimali su čak i po nekoliko prostorijau sklopu jedne kompanije. Daljim razvojem tehnologije računari su počeli biti sve manji i kompaktniji, tako da danas postoje i oni koji mogu da stanu u bilo koji džep.
U stručnoj literaturi se obično pominju 4 generacije računara, a ta podjela je zasnovana na tehnologiji koja je bila korištena pri izradu osnovnih komponenata tih računara:
1. Prva generacijaračunara, od 1946. do 1958. godine osnovna jedinica izrade je bila elektronska cijev;
2. Druga generacijaračunara, od 1958. do 1964. godine osnovna jedinica izrade je bio tranzistor;
3. Treća generacija računara, od 1964. do 1970. godine osnovna jedinica izrade je bio integralni sklop;
4. Četvrta generacija računara, od 1970. godine do danas osnovna jedinica izrade je bio mikroprocesor.
Međutim, nijedan računar ne bi bio to što jeste bez svojih perifernih uređaja koji služe za unošenje ili za izlaz podataka. U nastavku teksta ću objasniti pojedine primjere ulaznih (miš, tastatura…), izlaznih (monitor, štampač…) i ulazno izlaznih (CD-ROM, modem…) uređaja koji se nalaze u sklopu računara.

2 Ulazni uređaji (engl. Input)
2.1. Miš (engl. Mouse)

Miš je uređaj koji očitava korisnikovepokrete i pretvara ih u električki signal koji se zatim šalje računaru u razumljivom mašinskom kodu. Korisnik pomoću miša pomjera pokazivač ili strelicu na ekranu i tako upravlja operativnim sistemom i aplikativnim softverima.
Danas se proizvode miševi za PS/2 ili USB priključke, a postojala je i stara verzija sa serijskim priključkom. U budućnosti će sePS/2 potpuno zamjeniti sa USB standardom. Tako naprimjer, miševi sa kuglom su zastarjeli, tako da se danas najviše koriste optički, pa i bežični i laserski miševi iako mogu biti dosta skuplji.Postoji nekoliko vrsta miševa:
Imamo nekoliko vrsta miševa:
o Miš sa kuglom;
o Optički miš;
o Bežični miš;
o Laserski miš;
o Biometrički miš.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari