Odlomak

UVOD

Svaka  zemlja,  u  težnji  da  ostvari  što  brži  ekonomski  rast,  punu  zaposlenost,  bolji standard svojih građana,  što  bolju makroekonomsku  stabilnost mora da sprovodi  adekvatnu ekonomsku politiku. Pravilna ekonomska politika dovodi do ispunjavanja makro i mikro ekonomskih ciljeva.

Poznato je da se finansijski sistem svake zemlje stalno razvija, te je neophodno da nosioci monetarne politike stalno prilagođavaju svoje monetarne aktivnosti tom sistemu. Konzistentnost, pravovremenost monetarnih aktvnosti i monetarnih vlasti od izuzetnog su značaja za celokupan finansijski sistem. Ukoliko je deo tog finansijskog sistema  bankarski sistem sa centralnom bankom kao stubom sistema i komercijalnim bankama, onda je za likvidnost, stabilnost i efikasnost sistema od posebnog znacaja upravo izbor samog modela upravljanja monetarnom politikom.

Sa  ekonomske  tačke gledišta, posebno je značajan privredni sistem, bez čijeg adekvatnog funkcionisanja ne bi bio moguć opstanak, rast i razvoj celokupne društvene zajednice. U okviru privrednog sistema jedan od najvažnijih podsistema je finansijski sistem. Finansijski sistem je dosta složen. Čine ga različite finansijske institucije poput banaka, osiguravajućih kompanija, investicioni fondovi i ostalih subjekata.

Najvažnija finansijska institucija u finansijskom sistemu je centralna banka. Centralna banka je odgovorna za vođenje monetarne politike. Monetarna politika podrazumeva upravljanje kamatnim stopama i količinom novca u opticaju koji se naziva ponuda novca. Da bi kompanije uspešno poslovale, važno je znati kakve efekte daju instrumenti monetarno kreditne politike. S obzirom da monetarna politika utiče na kamatne stope, inflaciju i poslovne cikluse, centralna banka ima neposredan uticaj na ponašanje finansijskih tržišta.

CENTRALNA BANKA

Pojam i funkcije centralne banke

Centralna  banka  je  najznačajnija finansijska institucija. Ona neposredno reguliše i usmerava monetarno kreditne tokove u svakoj zemlji, čime utiče na dinamiziranje i stabilizaciju privrednih aktivnosti. To je neprofitna institucija koja  ima monopolski položaj u obavljanju svojihfunkcija. Ekonomsku suverenost jedne zemlje određuje i njena monetarna suverenost, zato centralna banka mora imati relativno nezavistan položaj, jer je ona nosilac vrhovne monetarne vlasti. Monetarna suverenost je pravo da se regulišu pitanja vezana za emitovanje novca i vođenje monetarne politike. Monetarnu suverenost može imati samo centralna banka i zato mora imati relativno nezavistan položaj.

Osnovne funkcije i zadatke centralne banke mogli bi da sumiramo u sledecem:

1. Emisija novcanica, novca i kredita
2. Sprovođenje mera kreditno monetarne politike
3. Regulisanje i supervizija rada banaka
4. Održavanje spoljne likvidnosti
5.Obavljanje određenih poslova za racun države
6.Ostale funkcije kao što su:

 

  •   pomoc pri održavanju likvidnosti ostalih učesnika na finansijskom tržištu – naročito banaka
  •  politika selektivnog kreditiranja određenih regiona, sektora aktivnosti ili privrednih subjekata, što je predstavljao jedan  od zadataka NBJ tokom 60-70-ih  godina, poslovi u vezi sa održavanjem i kontrole rezervi plemenitih metala, tzv. zlatna politika
  • obezbjeđivanje adekvatnih podataka, informacija i sprovođenje različitih ekonomskih istraživanja itd.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari