Odlomak

1. PREDAVANJE – UVOD U PRAVO
POJAM I PREDMET UVODA U PRAVO

Uvod u pravo je jedna visoko teorijska naučna disciplina koja se bavi osnovnim, opštim i fundamentalnim pitanjima prava u celini.
To drugim rečima znači da se ova nauka bavi pitanjima koja se odnosi na pojam pravne norme, pravnog akta, pitanjima pravnog subjekta, pravnog objekta, pravne fikcije, pravne činjenice kao i pitanjima pojma države, oblicima međunarodne vlasti, državnog uređenja i pitanjima pravnih sistema u celom svetu.

Uvod u pravo kao naučna disciplina konstituisana je u 19. Veku, a njen osnivač je bio Rudolf Štamler.

Bitno je naglasiti da danas ne postoji jedinstveno prihvaćena definicija prava ni na nacionalnom, ni na međunarodnom planu, međutim to nije razlog da ne postoji pravo I da ne postoji pravne države I sistemi.
DEFINICIJA PRAVA

S obzirom da ne postoji opšte prihvaćena definicija prava taj pojam ćemo obrazložiti na indukativan način, a to znači da ćemo navesti osnovne konstitutivne elemente koji čine suštinu prava i bez kojih elemenata nema prava.

Ti elementi su sledeći:
A. PRAVNA NORMA – uz značajnu ulogu države
B. DRUŠTEVNI ODNOSI – kao preokret za primenu prava I pravnih normi
C. DRUŠTVENE VREDNOSTI – kao što su: pravda, pravičnost, moral, mir, tolerancija itd…

Upravo zbog ovakve definicije prava, kroz istoriju su se pojavile I određene škole I teorije kao na primer:
1. Normativistička teorija
2. Sociološko pravna teorija
3. Prirodno pravna teorija

NORMATIVISTIČKA TEORIJA – (škola) propagira stav da je za pravo najbitnije da ima određeni system pravnih normi koje regulišu određene oblasti života i rada. Glavni predstavnik ove škole je austrijski filozof prava Hans Kelzen koji je osnove ove svoje škole saopštio u knjizi Čista pravna teorija – samo pravna norma, pozitivno pravo je važeće pravo.

SOCIOLOŠKA TEORIJA – Smatra da su društveni odnosi osnova I da nije društvenih odnosa ne bi bilo ni potrebe da pravo uopšte postoji, a samo oni odnosi u društvu su pravni ako su regulisani pravom. Glavni predstavnici ove škole su Emil Dirkem, Žorž Gurvič i Digi.

PRIRODNO PRAVNA ŠKOLA – ona insistira na značaju sistema društvenih vrednosti, a to su opredeljenja i stavovi koji polaze od toga da je čovek mera svih stvari, a da bi to čovek zaista I bio, pravo mora polazati u regulisanju društvenih odnosa od pravde, pravičnosti, morala itd…

POJAM PRAVNE NORME

Pravna norma je jedna od društvenih normi (društvene norme: moral, običaj, religija, moda, higijena), međutim odmah na početku treba reći da se pravna norma razlikuje od svih drugih normi po tome što kršenje pravne norme uvek podleže sankcionisanju tj. Kažnjavanju ako se ta pravna norma krši.

Svaka pravna norma ima 4 osnovna elementa:
1. DISPOZICIJA
2. SANKCIJA
3. HIPOTEZA DISPOZICIJE
4. HIPOTEZA SANKCIJE
(ovo čini strukturu pravne norme)

Pojam i suština pravne norme jeste: da je to obavezujuće pravilo ponašanja za sva fizička i pravna lica u određenoj oblasti života I rada I ukoliko se neko ne pridržava tih propisanih pravila, taj će doći pod udar sankcije od nadležnog državnog organa.
To je pravilo ponašanja u društvu, a onaj koji se toga ne pridržava podleže sankciji od strane države.
Drugim rečima: nema pravne norme bez dva osnovna elementa: DISPOZICIJA (pravilo) i SANKCIJA (kazna za one koji ne poštuju pravilo).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 18 stranica
  • Uvod u pravo -
  • Školska godina: -
  • Skripte, Pravo
  • Srbija,  Novi Sad,  UNIVERZITET PRIVREDNA AKADEMIJA - Pravni fakultet za privredu i pravosuđe, Beograd  

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari