Odlomak

 Uvod
U svakom od protekla tri veka dominirala je po jedna tehnologija .Tokom XX veka ključne tehnologije su bile sakupljanje,procesiranje i distribucija informacija.Osnovni elementi razvoja u tom periodu su instalacija telefonske mreže širom sveta,pronlazak radija i televizije,poseban razvoj raunarske industrije te lansiranje komunikacionih satelita.Ako je računarska industrija relativno mlada u poredjenju sa ostalim industrijskim granama, računari su veoma napredovali u kratkomvremenksom periodu. U početku su računarski sistemi bili visokocentralizovani,obično u okviru jedne velike sobe. Spajanje raunara i komunikacija imala je veliki uticaj na načine na koji su raunarski sistemi organizovani. Stari model jednog računara koji opslužuje sve potrebe organizacije zamjenjen je velikim brojem odvojenih, ali povezanih računara koji objavljuju posao. Prenos podataka predstavlja prenos kodirane informacije.Obično se prenos podataka odnosi na serijski prenos.Kod serijskog prenosa skup pravila za razmenu podataka izmedju dva uredjaja je bolje definisan a kod paralelnog prenosa zbog razlicitog obima kod prenosa to nije slučaj.Imajući to u vidu paralelni prenos se više preferira kod prenosa podataka na kraća rastojanja a serijski za prenos podatakana veća odstojanja.

1.Računarska mreža

Računarska mreža je telekomunikacioni sistem za prenos podataka koji omogućava
određenom broju nezavisnih uređaja da međusobno komuniciraju.Računarski sistem je distribuiran ukoliko se računarski resursi (fizički-memorija, procesori, diskovi i logički-procesi, datoteke) nalaze na više od jednog mesta. Distribuiranim upravljanjem povezuju se resursi i koordinira aktivnost u distribuiranom sistemu.
• Strategije distribuiranog upravljanja mogu biti:

  •  Centralizovane
  •  Hijerarhijske
  •  Potpuno autonomne

Cilj distribuiranja računarskih resursa je povećanje performansi sistema ili povećanje pouzdanosti sistema.
Distribuirani sistemi mogu biti:
• Snažno spregnuti – multiprocesorski sistemi
• Umereno spregnuti – lokalna računarska mreža, klijent-server arhitektura
• Slabo spregnuti – potpuno autonomni sistemi u računarskoj mreži (LAN/WAN)
Računarsku mrežu čine: računarski resursi, komunikacioni kanali, komunikacioni softver (protokoli, mrežni operativni sistem, koji omogućava deljenje resursa sa drugim računarskim sistemima u mreži i mrežni klijenti, koji omogućavaju radnoj stanici da u mreži pristupaju deljenim resursima) i komunikacioni hardver. Komunikacioni kanali su prenosni putevi izmedju čvorova računarske mreže, sa različitim prenosnim karakteristikama i sa različitim fizičkim prenosnim medijima. Signali se mogu prenositi bežično (radioveza, satelitski link) ili putem kablova (UTP kablovi, koaksijalni kablovi (debeli i tanki) ili optički kablovi).Režim prenosa može biti asinhroni (karakter po karakter) ili sinhroni(prenos paketa podatak

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari