Odlomak

 

Pojam i razvoj web broswera

Jaz izmedju Interneta i ostalih medija je sve veci, kao i sam Internet. Rastom Interneta, raste i njegov broj stranica, koji danas iznosi vise milijardi. Verovatno bi svako to protumacio kao vrlo koristan proces, iz razloga sto veceg broja informacija na Internetu, samim tim i sto vecoj korisnosti Interneta. Ali posle uobicajenog zakljucivanja dolazi na red dodatno, procesom rasta, Internet je sve vise komplikovaniji i tezi za snalazenje, kako za prosecnog, tako i za profesionalnog korisnika. Stoga, cinjenica je, da puni kapacitet Interneta mozemo iskoristiti, samo ukoliko imamo odgovarajucu pomoc. Tu, veoma potrebnu, pomoc cine Internet pretrazivaci (Internet search engines). Internet pretrazivaci su specijalno kreirani sajtovi na Internetu, dizajnirani da pomognu nalazenje informacija lociranih na drugim sajtovima. Razlike izmedju Internet pretrazivaca su velike, ali postoje tri zadatka koje svaki od njih obavlja:
1. pretrazuju Internet ili biraju delove Interneta prema vaznim recima;
2. cuvaju index reci koje nadju i njihovu lokaciju;
3. dozvoljavaju korisnicima da pretrazuju reci ili kombinacije reci nadjene u tom spisku
Prvi Internet pretrazivaci, su sadrzali index koji je iznosio nekoliko miliona stranica i dokumenata, i primili nekoliko hiljada pretraga dnevno. Danas, najbolji Internet pretrazivaci, sadrze index sastavljen od nekoliko milijardi stranica i dokumenata i sa desetinama miliona pretraga dnevno.

HTML kao metajezik kojim se hipertekstualni dokumenti mogu opisivati je izmislio Tim Berners-Li (radnik CERN-a) 1990/1991. godine. Prvi pregledači bili su strogo tekstualni, a veliku promenu je 1993. godine doneo NCSA Mosaic, koji je izvorno bio program za juniks, ali je ubrzo prenet i na druge operativne sisteme . 1994. godine, Mark Andresen (voditelj projekta NCSA Mosaic) je pokrenuo vlastitu firmu — Netskejp te izdao Netskejp navigator. Ubrzo nakon toga je i Majkrosoft izbacio Internet eksplorer (IE), čime je započet „rat pregledača”. Netskejp je odgovorio tako što je izvorni kod Netskejp navigatora pretvorio u otvoreni kod (praksa u proizvodnji i razvoju softvera koja promoviše pristup izvornom kodu krajnjih proizvoda), no to nije uspelo zaustaviti opadanje zastupljenosti pregledača. Ipak, iz tog poteza razvio se pregledač Mozila i njegova izvedenica Fajerfoks.
Od tekstualnih pr

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari