Odlomak

UVOD
Kroz temu ovog seminarskog rada Bankarski poslovi na samom  početku upoznati ćemo se sa pojmom bankarskih poslova. Pod bankarskim poslovima podrazumijevaju se poslovi koje banke obavljaju po tradiciji ili osnovu zakonske regulative. Bankarskim poslovima se smatraju svi poslovi između bankarskih organizacija, kod kojih su oba subjekta bankarske organizacije. Bankarski poslovi su i oni kod kojih je samo jedan subjekt bankarska organizacija, a drugi subjekt u poslu, domaća ili strana fizička ili pravna osoba. Kroz analizu bankarskih poslova doći ćemo do saznanja o dinamici i konceptu i samog poslovanja banaka. Bankarski poslovi, uz svoju dinamičnost, ipak se mogu podvesti pod tradicionalne grupe poslova koje oduvijek postoje. Grupiranje se vrši da bi se u istu grupu svrstali poslovi koji su prema određenim obilježjima slični, kao i da bi se lakše proučavali. Nadalje, prema analizi bankarskih poslova upoznati ćemo se sa načinom grupiranja poslova tako da pojedine grupe izražavaju istovremeno i njihovu bilančnu poziciju, vremensku dimenziju i njihovu funkcionalnost. Shodno tome, kroz analizu bankarskih poslova upoznati ćemo se sa:
1. pasivni poslovi – kratkoročni i dugoročni;
2. aktivni – kratkoročni i dugoročni;
3. neutralni -kratkoročni i dugoročni;
4. vlastiti – kratkoročni i dugoročni poslovi.

Nadalje, u osnovi ove podijele upoznati ćemo da  obavljanjem pasivnih poslova vrše mobilizaciju i koncentracije slobodnih financijskih sredstava; obavljanjem aktivnih poslova banke plasiraju prethodno mobilizirane financijske viškove u vidu različitih vrsta kreditnih i nekreditnih ulaganja, pri čemu je banka  u obavljanju aktivnih poslova u ulozi povjerioca; obavljanjem neutralnih bankarskih poslova, banka obavlja uslužne poslove kojima naplaćuju proviziju u cilju prikupljanja sredstava za daljnji interes banke; obavljanjem vlastitih poslova banke su usmjerene na optimizaciju profita kroz direktno uključivanje u gospodarske procese.
Ova podjela ukazuje da ćemo se upoznati sa pozicijom banke pri posredovanju između financijski suficitnih i financijskih deficitnih posrednika.

1. BANKARSKI POSLOVI
Obavljajući određene poslove banka manifestira svoju specifičnost financijskog posrednika u tržišnom gospodarstvu. Analizom bankarskih poslova dolazi se do saznanja o dinamici promjena koncepta banke. Naime, banka kao multiorganizirani i prilagodljiv poslovni sistem brzo reagira na promjene u gospodarstvu, a i sama povratno utječe na gospodarstvo. Bez obzira na svu dinamičnost promjena bankarskih poslova, ipak se oni mogu podvesti pod tradicionalne grupe poslova koji stoljećima postoje. Bankarskim poslovima se smatraju svi poslovi između bankarskih organizacija, kod kojih su oba subjekta bankarske organizacije. Bankarski poslovi su i oni kod kojih je samo jedan subjekt bankarska organizacija, a drugi subjekt u poslu, domaće ili strano fizičko ili pravno lice.
Uobičajena su tri kriterija za grupiranje bankarskih poslova:
1. bilančni kriterij;
2. funkcionalni kriterij i
3.vremenski kriteriji.
Prema bilančnom kriteriju bankarski poslovi mogu biti pasivni, aktivni i neutralni. Funkcionalni kriterij omogućuje podjelu bankarskih poslova na: 1. poslove mobilizacije i koncentracije sredstava; 2. kreditne poslove; 3. komisione; 4.vlastite.
Vremenska analiza izvora i plasmana omogućuje podjelu bankarskih poslova na: 1.kratkoročne; 2. srednjoročne i 3. dugoročne.
Kombinacijom navedenih kriterija može se doći do grupiranja poslova tako da pojedine grupe izražavaju istovremeno i njihovu bilančnu poziciju, vremensku dimenziju i njihovu funkcionalnost. Shodno tome, mogu se analizirati:
1. pasivni poslovi – kratkoročni i dugoročni;
2. aktivni – kratkoročni i dugoročni;
3. neutralni -kratkoročni i dugoročni;
4. vlastiti – kratkoročni i dugoročni poslovi.
U osnovi ove podjele je pozicija banke pri posredovanju između financijski suficitnih i financijski deficitnih posrednika.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari