Odlomak

U V O D

Svako tržište, kako globalno tako i segmentirano izražava odnose dva ključna ekonomska agregata: ( a ) ponude i ( b ) tražnje. Relacija odnosa ova dva agregata utiču na nivo cena koje se formiraju saglasno izraženom odnosu ponude i tražnje. Osobenosti odnosa koji se izražavaju za tržište u realnom sektoru ekonomije jednako važe i za segmente tržišta koji funkcionišu u finansijskoj sferi. Pri tome treba istaći da finansijsko tržište ima svoje osobenosti koje se ispojavalju kako za prostor, vreme i način funkcionisanja tako i za strukturu tržišnih materijala koje se javljaju kao predmet kupoprodajnih transakcija na finansijskom tržištu.

Šire posmatrano, finansijska tržišta predstavljaju zbir svih finansijskih transakcija i ne moraju predstavljati neke specifične nedostupne forme trgovanja finansijskim instrumentima. Ispravnije je čak reći da je svako na neki način uključen na finansijska tržišta kao aktivni učesnik. Uži koncept finansijskog tržišta polazi od organizovanog tržišta kao načina trgovanja finansijskim instrumentima. Finansijsko tržište, može se reći, predstavlja organizovani sistem za promet finansijskih instrumenata. Finansijske transakcije, sa druge strane, mogu se definisati kao transakcije posredstvom kojih dolazi do prometa finansijskih instrumenata.

Prema širem shvatanju – svi učesnici privrednog i društvenog života jedne zemlje su učesnici na finansijskim tržištima. Ovde spadaju subjekti iz javnog sektora, sektora privrede, stanovništva i iz inostranstva.

Jedna od najznačajnih funkcija finansijskih tržišta je njihova transferna funkcija. Transfernu funkciju finansijsko tržište obavlja kao primarno tržište to jest tržište gde se vrše kreiranje finansijskih instrumenata. Učesnici na finansijskom tržištu se javljaju kao klasični finansijski posrednici ( banke ) i institucionalni investitori ( osiguravajuće organizacije i penzioni fondovi ). Na finansijskom tržištu je moguće uspostaviti i neposredni odnos emitenta i kupca. Tada je reč o procesu dezintermedijacije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari