Odlomak

Uvod
Bar kod tehnologija već više od 20 godina širom sveta omogucćava daleko veći i brži protok proizvoda i informacija. Poslovanje je u kvantitativnom i kvalitativnom smislu unapređneno u proizvodnji, transportu, trgovini i mnogim drugim uslužnim delatnostima.

Danas su bar kod sistemu kritični elementi u poslovnim procesima globalne ekonomije. Kada i gde je nastao, kako funkcioniše, vrste bar kodova, mogućnosti alata za generisanje i čitanje bar kodova, te mnoge druge zanimljivosti…

Bar kod uopšteno…

Bar kod je broj pretvoren u smisleni niz tamnih linija i svetlih menu prostora koji
omogućavaju elektronskoj opremi da očita informaciju o proizvodu .
U početku, bar kodovi su pohranjivali podatke u širinama i razmacima isprintanih paralelnih linija , no danas dolaze u uzorcima tačaka , koncentričnih krugova i steganografije (sakrivanje podataka u slici). Čitač pretvara taj niz u broj koji je ključ za bazu podataka o proizvodu , kontrolu zaliha , inventuru itd . Bar kodovi mogu biti očitavani optičkim čitačima ( skenerima ) ili očitani sa slike posebnim softverom…

Istorija bar koda…

Prvi patent za bar kod proizvod (US Patent # 2,612,994) bio je izdat izumiteljima
Džozefu Voodland i Bernardu Silveru 7 oktobar 1952. godine. Implementacija je bila omogućena radom dvojice inženjera Rejmonda Aleksandera i Franka Stietza u Silvaniji na sistemu za identifikaciju železničkih vagona. Tek 1966. godine je bar kod bio u komercijalnoj upotrebi, no tek je 80-ih godina 20. veka doživeo uspeh. Otkad je bar kod izumljen, polaganim koracima postao je neophodan deo moderne civilizacije. Njegova upotreba je široko rasprostranjena i konstantno se unapređuje. Neke od današnjih upotreba bar kodova:
Gotovo svaki proizvod kupljen u trgovini širokog asortimana proizvoda ima na sebi bar kod. Ovaj sistem pomaže kod praćenja broja proizvoda u trgovini i smanjivanju broja krana (budući da lopovi više nisu mogli tako lako zamenjivati cene sa jeftinijih na skuplje proizvode).
Otkad je uveden bar kod profitirali su i potrošači i trgovci.
Praćenje kretanja rent-a-car-ova, ptrljage u aerodromima, pisama i paketa,
nuklearnog otpada.
Nedavno su naučnici stavili male bar kodove na pojedine požele da bi mogli pratiti njihove navike parenja.
Mnoge karte kao npr. za bioskop, pozorište, sportske dvorane danas na sebi imaju bar kod…
Simbologije…

Bar kod tehnologija obuhvata simbologiju ili sistem kodiranja podataka koji će biti
očitani, tehnologiju štampanja simbola, čitače i dekodere koji te simbole čitaju i pretvaraju u digitalni oblik, i verifikatora koji proveravaju valjanost otisnutih bar kod simbola. Do danas je definisano više od 200 različitih bar kod simbologija no vrlo malo ih je globalno prihvaćeno. Svaka bar kod simbologija ima sopstvena pravila za kodiranje znakova, dekodiranje, proveru i zahteve u odnosu na štampu. Simbologije se razlikuju po načinu na koji predstavljaju podatke i prema tipu podataka koje mogu predstaviti. Neke simbologije dozvoljavaju isključivo numeričke podatke, dok neke mogu kodirate alfanumeričke znakove s
dodatkom nekoliko znakova interpunkcije. Najnovije simbologije omogućuju kodiranja različitih jezika u istom simbolu i rekonstrukciju podataka oštećenog simbola.

Osnovni pregled kodova:
-Linijski bar kod
-Numerički kodovi:
EAN / UPC
EAN 13
EAN 8

Alfanumerički kodovi:
Kod 39
Kod 128

2D kod
Složene simbologije
Kod 49
SuperCode

Matrične simbologije
Code One
Data Matrik

Industrijski standardi
Bookland EAN
OPC

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari