Odlomak

1. UVOD
Ona je neprofitna institucija I kao takva ona treba da ima i nezavisan položaj jer je nosilac monetarne vlasti. Ona se takođe može nazvati i esmisiona banka ili banka banaka. Ona utiče na najvažnija zbivanja na finansijskim tržištima, finansijskom sistemu, ali i šire na celokupnu privredu jedne zemlje.
Zemlje koje nemaju sopstvenu centralnu banku nemaju ni sopstvenu valutui i u poslovanju koriste valutu neke druge zemlje.
2. MONETARNA POLITIKA
Monetarna politika je skup propisa, pravila, mera i instrumenata kojima se u monetranoj sferi društvene reprodukcije reguliše novčana masa kao i cirkulacija novca u prometnim kanalima. Monetarnom politikom kontroliše se ponuda novca od strane centralne banke.
Efikasnost monetarne politike zavisi od brzine kojom se njeni impulsi prenose na svako pojedino tržište ali i o međusobnoj povezanosti finansijskih tržišta među članicama jedinstvenog valutnog područja.
Centralna banka može da obezbedi sprovođenje svojih funkcija uz pomoć instrumenata monetarno – kreditnog regulisanja, od kojih se izdvajaju : eskontna stopa, obavezna rezerva, utvrđivanje minimalne rezerve likvidnosti, kupovina i prodaja hartija od vrijednosti, učešće u deviznim transakcijama, ograničenje plasmana i slično.
Monetarnom politikom obezbeđuje se optimalan odnos količine novca u opticaju i kvantitativnog karaktera društvenog proizvoda u okviru jedne nacionalne privrede. Ona se svodi na aktivnosti centralne banke koje se odnose na emisiju i povlačenje novca iz opticaja u cilju obezbeđenja adekvatne količine novca u nekoj nacionalnoj privredi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari