Odlomak

 U   V   O   D
Četinarske drvenaste vrste, drveće posebno, veoma su značajan element zelenih površina kako sveta tako i Srbije iz više razloga. Najvažniji među njima jeste onaj koji četinare definiše kao prirodni element mnogih naših šuma, odnosno kao specifičnu,svima poznatu vizuelnu karakteristiku određenih domaćih pejzaža, zbog čega je i njihovo postojanje u zelenim površinama gradskih naselja samo po sebi razumljivo.
Iako šume Srbije nisu preterano bogate četinarima, posebno u zoni manjih nadmorskih visina, njihovo postojanje u zelenim površinama veoma je značajno zbog njihove estetike i zbog određenog, povremeno veoma intenzivnog sanitarno-higijenskog delovanja na okolinu. U tom smislu treba se setiti njihovog funkcionisanja u zaštiti određenih zona od zimskih vetrova, vrlo značajnog  fitoncidnog delovanja mnogih četinarskih vrsta, pa i dragocenih kolorističkih uticaja na posmatrače, naročito u zimskim danima, kad je najveći deo zelenih površina vizuelno i floristički vrlo siromašan.
Šume predstavljaju značajan faktor u razvoju čoveka i ljudskog društva uopšte.Slobodno možemo reći da je od postojanja šuma uveliko zavisio i opstanak i napredak ljudskog društva od najdalje prošlosti do danas. Drvo je jedan od prvih materijala za stvaranje upotrebnih predmeta za svakidašnje potrebe. Moglo bi se pretpostaviti da je pre starog kamenog doba bilo «drveno doba», što bi bilo logično s obzirom na jednostavniju upotrebljivost drveta, ali, s obzirom na relativno malu trajnost drveta, nisu se mogli održati dokazi iz tog doba koji bi to potvrdili. Od prvih susreta sa drvetom pračovek se susreće i sa tehničkim osobinama drveta. Najpre upoznaje izgled i uzrast stabla i osobine krošnje, te se upoznaje sa jačinom i žilavošću grana i sa savitljivošću odnosno krutošću. Paralelno sa tim upoznaje se sa vrstama drveta i njegovim glavnim osobinama. Krčenje i prekomerna eksploatacija šuma, pretvaranje šuma u obradive površine i proces urbanizacije, zagađenje životne sredine… su postupci i procesi koji neprekidno ugrožavaju šumski resurs. I u osvrtu na obeležavanje Međunarodne godine šuma, a imajući u vidu usvojena strateška dokumenata i opredeljenja, kao i na planirane programe zaštite, postavljeni ciljevi zaustavljanja nestajanja i degradacije šuma su značajan zadatak u borbi za zdraviju životnu sredinu i opstanak živog sveta u nacionalnim i globalnim okvirima.
Značaj šuma

Ujedinjene nacije su proglasile  2011. godinu za Međunarodnu godinu šuma, kako bi se unapredila svest najšire svetske javnosti o suštinskoj ulozi ovih vrednih ekosistema za život na zemlji, i o neophodnosti očuvanja, zaštite i mudrog upravljanja šumama kao dragocenim prirodnim resursom.
Međunarodna godina šuma je povod da se još jednom istakne mnogostruki značaj šuma, ali i ukaže na opasnost od njihovog nestajanja. Po obimu i ulozi u životnoj sredini, šume imaju izuzetan značaj. One su faktor stabilnosti klimatskih elemenata i pojava, i predstavljaju stabilizator klime sa velikim uticajem na stabilnost svih ekosistema. Šume u najvećoj meri utiču na prečišćavanje vazduha od prašine i drugih čestica koje dospeju u atmosferu. Glavni su regulator odnosa kiseonika i ugljen-dioksida u vazduhu, i učestvuju u prečišćavanju zagađenog vazduha, te su kao takve stekle epitet ”pluća biosfere”. Pored toga, njihov uticaj na vodne resurse je veliki i kompleksan – šuma ima hidrološku i vodozaštitnu funkciju, i značajnu ulogu u sprečavanju poplava. One doprinose da se značajne količine vode zadrže u šumskoj prostirci i šumskom zemljištu, a odatle postepeno odlaze u vodene tokove. Takođe ima izuzetno pozitivan i kompleksan uticaj i na zemljište – poboljšava hranljivost zemljišta, odnosno doprinosi povećanju njegove plodnosti. Zaštitna funkcija šuma ogleda se i kroz sprečavanje erozije, klizišta i zabarivanja zemljišta, a naročito u sprečavanju eolske erozije.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari