Odlomak

Prvi veliki poslovni sistemi su se pojavili u drugoj polovini XIX vijeka, kada je čovječanstvo doživjelo industrijsku revoluciju. Veliki značaj menadžmenta u privrednom razvoju je imao za rezultat rastužu potrebu za razvojem naučno utemeljenih koncepata menadžmenta, koji bi mogli osigurati uspjeh ove aktivnosti. Utemeljivačem menadžmenta kao naučne discipline smatra se Frederick W. Taylor, koji je prvi upotrijebio riječ menadžment.
Nezahvalno je govoriti o tome da li je menadžment kao pojam više vezan za ekonomsku nauku ili pak akademski svijet. Ova činjenica možda i najbolje odražava samu suštinu menadžmenta. Peter Ferdinand Drucker, otac modernog menadžmenta, kaže: „Nema svrhe pitati se šta se pojavilo prvo – eksplozija obrazovanja tokom zadnjih stotinu godina ili menadžment koji je ovo znanje produktivno iskoristio. Menadžment i samo menadžment čini ovo znanje i ljude pune znanja djelotvornim“.
Ljudski resursi su uslijed dinamičnih i sveobuhvatnih promjena u poslovnom svijetu uopće postali najvažniji resurs za poslovanje i razvoj preduzeća. Organizacije su sposobne da uspješno reaguju na promjene u okruženju, odnosno da stvaraju promjene samo zahvaljujući znanju, inteligenciji i kreativnim sposobnostima zaposlenih. Ljudi su nosioci promjena u kompanijama i jedini su izvor kreativnih i inovativnih rješenja u skladu sa potrebama kupaca.

2. Menadžment

Literatura raspolaže brojnim definicjama menadžmenta, a neke od najpoznatijih i sveobuhvatnijih su navedene u sljedećoj tabeli. No, treba spomenuti da ne postoji opće prihvaćena definicija, mada se najčešće koristi definicija Mary P. Folleta iz ranih 30-tih godina, a glasi: „Menadžment je umijeće obavljanja stvari pomoću ljudi“.
Tabela 1. Definicije menadžmenta
Red.br. Definicija Autor
1. Menadžment je umijeće obavljanja stvari pomoću ljudi. Mary P. Follet
2. Menadžment znači predviđati, planirati, organizirati, upravljati, koordinirati i kontrolisati. Henry Fayol
3. Menadžment je proces planiranja, organiziranja, vođenja i kontroliranja rada članova organizacije te korištenje svih raspoloživih resursa organizacije u cilju dosezanja postavljenih ciljeva. Stoner J.F., Freeman R. E.
4. Menadžment je trajan proces usmjeren na ostvarivanje ciljeva organizacije na najefikasniji mogući način. Roger Bennett.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari