Odlomak

UVOD

Tendencija je bila, a i danas je, da se sve aktivnosti proizvodnog sistema koje su automatizovane i međusobno povežu pomoću računara. Tako je u stručnoj javnosti nastao termin računarski integrisana proizvodnja (Computer Integrated Manufacturing), CIM) ili kraće CIM sistem ili CIM koncept. CIM je nova filozofija vođenja proizvodnog sistema koja počiva na podršci računarom, a treba da objedini tehnologiju, opremu, organizacione jedinice i informacione resurse proizvodnog sistema. U okviru CIM koncepta integriše se dio sistema za naučno – tehničku i poslovnu primjenu i sistemi za planiranje i upravljanje proizvodnjom, uz podršku informacionih sistema, ekspertnih sistema i vještačke inteligencije povezani su u računarsku mrežu. Osnovni termini CIM koncepta definisani su međunarodnim standardom ISO/IEC 2382-24:1995.

 

 

 

 

 

 

ŠTA JE TO ZAPRAVO CIM?

Odgovor nije jednoznačan, pa CIM nema jedinstvene definicije. CIM ima radno-terminološku komponentu, ali je još značajnija organizacijska komponenta. Naime restrukturiranje poduzeća u smislu CIM koncepta donosi veće prednosti nego sama tehnološka modernizacija. Stoga se može reći da CIM nije samo tehnologija, već nešto više od investicije. CIM je strateški odgovor na promjenjive zahtjeve tržišta, definiran u obliku koncepta ili strategija povezivanja postojećih tehnologija i osoblja u optimalan poslovni sistem koji se temelji na sposobnostima računara i informatičke tehnologije.
Dakle, CIM je organizacijski, kadrovski i tehnički orijentiran koncept poduzeća s ciljem informacijskog povezivanja svih poslovnih aktivnosti radi postizanja brže, bolje i jeftinije proizvodnje. Prednost CIM koncepta ne ogleda se u optimiranju pojedinačnih područja već u cjelokupnom, sveobuhvatnom rješenju kompletnog poduzeća. No, CIM se ne smije izjednačiti s centralizacijom podataka, upravljanja ili odlučivanja, ali ni s vizijom tvornice bez ljudi. S tehničkog stanovišta CIM odražava računarom poduprto povezivanje tehničkih i administrativnih informacijskih tokova, gdje prevladavaju tokovi u konstrukciji, pripremi, projektiranju i proizvodnji.

Kao osnova funkcionisanja CIM koncepta podrazumijeva se:

  • upotreba računara kao temeljnog elementa automatizacije,
  • integracija je zasnovana na zajedničkim bazama podataka,
  • primjena fleksibilnih proizvodnih sistema u proizvodnji.

Za koncept integracije automatizirane proizvodnje značajno je da sve naprave i programi omogućuju komunikacijske veze. Pritom su za tehničku realizaciju značajni elementi: veze, mreže i baze podataka. Uz njihovu pomoć, te korištenjem računara omogućena je fleksibilna on-line automatizacija proizvodnih aktivnosti i opreme, optimizacija proizvodnih operacija u svakom trenutku (u realnom vremenu), te integracija svih komponenti proizvodnog procesa u sistem koji je fleksibilno optimiran i integriran u cjelosti. Do danas je na ideji primjene koncepta CIM-a razvijen veliki broj različitih sistema koji zbog obilježja koja im daju računari, komunikacija i programska podrška predstavljaju zapravo informacijske sisteme. Građa im je pretežno otvorena što omogućuje primjenu opreme različitih proizvođača, kao i nadogradnju sistema od strane korisnika.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari