Odlomak

Uvod

Šta je tehnologija oblaka?

S obzirom da je tehnologija oblaka naziv koji je relativno skoro postao popularan, dolazi se u sličnu situaciju kao sa Web 2.0 konceptom gde svi imaju neku svoju sliku šta je to tehnologija oblaka. Iako postoji dosta različitih definicija šta je to tehnologije oblaka, sve one u sebi sadrže neke od sledećih principa:

• Tehnologija oblaka podrazumeva model isporučivanja (deployment) putem web-a.
• Svi servisi koji se iporučuju u oblaku su enkapsulirani u neki API.
• Oblak obuhvata i softverske i hardverske servise.
• Za korišćenje oblaka, ukoliko nije besplatno, plaća se samo ono što koristi i koliko se koristi. Koristi se i naziv „plaćanje po upotrebi“.

 

 

 

 

Zašto baš ime „oblak“?

Naziv je nastao kao metafora za nešto što se dešava na internetu – u oblaku, to može biti neka usluga u vidu softvera (poslovna aplikacija) ili hardvera (skladištenje podataka, procesorska snaga ) čija fizička lokacija nije poznata, broj servera koji se koriste za tu uslugu nije poznat, njihova infrastruktura takodje nije poznata, mogu biti u istoj zgradi ili na različitim kontinentima. I sada se postavlja pitanje šte je poenta u tom znanju ili još bolje rečeno, neznanju. Poenta je da to znanje nije ni potrebno. O tome se brine oblak. Jedina briga korisnika oblaka je da mora biti povezan na internet i da mora imati web browser na svom računaru da bi mogao da koristi obak.

Oblak se nalazi svugde oko nas, i većina ljudi verovatno ni ne zna da skoro svakodnovno koristi oblak. Kada želimo da proverimo poštu koristimo Gmail, kada želimo da se zabavimo koristimo Facebook, kada zelimo da odgledamo neki video i slušamo muziku koristimo Youtube, kada želimo da se edukujemo koristimo Vikipediju, kada upravljamo projektima koristimo Basecamp… Ako bi nastavili sa nabrajanjem, lista bi postala veoma duga. Sve nabrojane web aplikacije i servisi su raznovrsne i drugačije, ali jedna stvar ih povezuje, to je oblak.

Nedavno je Google najavio i operativni sistem koji se apsolutno zasniva na tehnologiji oblaka. Takav operativni sistem će naročito biti zgodan svim korisnima koji će moći da koriste svoje omiljene web aplikacije i servise sa minimalnim infrastrukturnim zahtevima, dovoljno je da su povezani na internet i imaju web browser.

Na blogu James Governor-a se nalazi zanimljiva definicija šta je to tehnologija oblaka, odnosno šta to nije tehnologija oblaka. Originalno, autor James Governor je izdvojio 15 stavova koji opisuju šta je to što nije tehnologija oblaka. Neki od njih su:

• Ako ne možete da se povežete sa vašim računarom…. to nije oblak.
• Ako morate da instalirate neki softver… to nije oblak.
• Ako pokušaju da vam prodaju neki hardver… to nije oblak.
• Ako ne postoji API …. to nije oblak.
• Ako je potrebno više od 10 minuta za isporučivanje… to nije oblak.
• Ako Vi posedujete kompletan hardver… to nije oblak.
• Ako je ograničeno na jedan operativni sistem… to nije oblak.
Dodao bih i jedan od komentara na ovaj članak:
• Ako James Governor kaže da nešto nije oblak…. to nije oblak.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari