Odlomak

Uvod
Sociologija kao nauka koja u svom korenu proučava društvo, individue u njemu pa i grupe odnosno društva i njihove odnose i složene društvene pojave, je nauka koja nama može da pomogne i odgonetne kako u mnogim temema tako i u ovoj našoj koja glasi: Evropska unija i Republika Srbija – šta dalje?
Želim da kroz ovaj seminarski rad analiziram nastanak Evropske unije, njene ciljeve i odnose sa Republikom Srbijom. Zašto Republika Srbija teži ka ulasku odnosno ujedinjenju sa Evropskom unijom, šta je to dobro što nam Evropska unija pruža a šta je to negativno po našu državu i čega bi se to morali odreći zarad ulaska u Evropsku uniju odnosno sjedinjenje sa njom imajući na umu da je to zajednica koju čini 27 država, i da su tu i države sa kojima smo do juče vodili ratove, da je to unija koja je nastala od Evropske zajednice čiji je nastanak bio još 50-ih godina prošlog veka i da nezaboravimo da im je jedna od parola bila „stvoriti evropu znači stvoriti mir“, a njen osnivač Žan Mone je 5. Avgusta 1943 godine na obraćanju na komitetu nacionalnog oslobodilackog pokreta, čiji je član te godine i postao, izjavio je: „ neće biti mira u Evropi ako se države budu obnavljale na osnovu državnog suvereniteta, političkog prestiža i zaštite svojih ekonomija. Evropske države su premale da bi svojim narodima garantovale napredak i društveni razvoj. Evropske države moraju se organizovati kao federacija i jedna ekonomska celina.“
Saznavši i čitajući o ovim stvarima, Evropska unija odnosno njena prethodnica Evropska zajednica imale su zajednički cilj oko koga su se složile a to su bile ugalj i čelik. Te dve stvari su im u stvari služile za izradu oružja, od mača do rakete, i kao energent za pokretanje mnogih mašina, ratnih brodova i lokomotiva jer u to vreme te dve stvari su bile od vodećeg značaja za njihove vojske. Tu zajednicu tad je sačinjavalo šest evropskih država, o čemu ćemo detaljnije pisati, a to su: Belgija, Francuska, Holandija, Italija, Luksemburg i Savezna Republika Nemačka. Ove države su 1951 godine potpisale ugovor u Parizu i osnovale prvu Evropsku zajednicu za ugalj i čelik. Šest evropskih država pristalo je da svoj suverenitet nad ovim resursima prepusti jednom naddržavnom telu, tada nazvanom Visoka vlast. Viševekovni neprijatelji prvi put u istoriji našli su se na istoj strani, a od zajednice su sve članice toliko ekonomski profitirale da ih je to navelo na dalje korake koji su nepovratno učvrstili saradnju i povezanost između evropskih država.
Ako su težili ka federaciji zašto nisu očuvali SFRJ, državu koja je bila jedna od jačih da ne kažem vodećih industrijskih i vojno jakih država….
Da li je Srbija danas zanimljiva zbog koridora 10, zbog svog strateškog položaja i zbog svog rudnog bogatstva koje se najvećim delom nalazi u južnoj srpskoj pokrajini Kosovu i Metohiji???

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari