Odlomak

UVOD

Tema ovog maturskog rada je Francuska, prirodno geografske i društveno geografske karakteristike Francuske, kao i turizam Francuske. Maturski rad na ovu temu sam prvenstveno odabrala kako bih se detaljno upoznala sa bitnim odlikama države Francuske, te zanimljivostima ove države.
Kako bi ovaj maturski rad bio jasniji, potpuniji i lakši za shvatiti , dodala sam raznovrstan didaktički materijal (razne fotografije i geografske karte).

1.DRUSTVENO GEOGRAFSKE KARAKTERISTIKE FRANCUSKE

1.1.Historija

Granice današnje Francuske podudaraju se sa drevnom Galijom koju su nastanjivali Gali, keltski narod.Galiju su osvojili Rimljani u 1. Vijeku p. n. e., pa su Gali osvojili romanski jezik i kulturu. Kršćanstvo se ukorijenilo u Galiji u 2. I 3. Vijeli naše ere. Istočne granice Galije uz Rajnu osvojila su germanska plemena u 4. Vijeku, prvenstveno Franci, od kojih dolazi staro ime zemlje, „France“. Iako se osnivanje francuskog kraljevsta obično smješta u 5. vijek, Francuska se kao zasebna zemlja prepoznaje od 9. vijeka, kad se franačko kraljevstvo Karla Velikog podijelilo na istočni i zapadni dio, Istočni dio je bio začetak današnje Njemačke, a zapadni Francuske. Nasljednici Karla Velikog vladali su Francuskom do 987. godine, kad je vojvoda Hugo Capet okrunjen za kralja Francuske. Na prijestolju su se u sljedećih osamsto godina izmijenile tri dinastije: Capet, Valois i Bourbon. Kraljevstvo je ukinuto 1792. godine, kad je Francuska revolucija uspostavila republiku. U napoleonskim ratovima Francuska je osvojila veći dio Evrope i postala carstvo, ali zatim je vraćena u stare granice. U 19. vijeku su se izmjenjivala razna državna uređenja, da bi se od Francusko-pruskog rata ustalila republika.Francuska je tokom 19. i 20. vijeka izgubila brojne kolonije, bogatstvo i vodeći položaj među državama svijeta. U prvom i drugom svjetskom ratu bila je na strani pobjednika. Od 1958. godine Francuska je stabilna predsjednička demokratija poznata kao Peta Republika. Poslijeratno zbljižavanje Francuske i Njemačke bilo je ključno za ekonomsku integraciju Evrope, pa je u januaru 1999. godine uveden euro. Danas se Francuska zalaže za još veće političko, vojno i sigurnosno ujedinjenje Evrope. Francuska je jedna od pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a.

1.2.Stanovnistvo

Stanovništvo Francuske broji oko 61 milijun, a prosječna gustoća naseljenosti je 110 stanovnika po km2. Najgušće su naseljeni dijelovi oko Pariza, velikih luka, industrijskih regija, a najmanje planinska područja na jugu I jugositoku, Centralni masiv I Korzika. Danas 70,8% stanovništva radi u tercijarnim djelatnostima (najviše u turizmu), samo 4,3% u moderniziranoj poljoprivrednoj proizvodnji, a ostalih 24,9% u sekundarnom sektoru. Privredni razvoj i potreba za radnom snagom doveli su do useljavanja znatnog broja stanovništva iz drugih europskih država i francuskih prekomorskih kolonija. Uz to, veliki je mortalitet, a slab natalitet, pa Francuska daje najmanji broj iseljenika, a prima najveći broj useljenika.Tri četvrtine stanovništva Francuske žive u gradovima.Sastav stanovništva Francuske relativno je homogen, mada su današnji Francuzi nastali miješanjem više naroda.Velika većina stanovnika su politički Francuzi, unutar kojih razlikujemo etničke Francuze , i njima više ili manje srodne narode koji se bore za svoj etnički identitet, među ovima su: Franko-Provansalci, Okcitanci, Katalonci, Balski pa i keltski i Bretonci. Najaktivniji su Korzikanci čiji je najpoznatiji pripadnik Napoleon Bonaparte, rođen .1969. u Ajacciu. Alzašani i Lorenci, germanskog su porijekla.Nisu se doskora znali točni podaci o manjinama, jer je pojam “etnička manjina” gotovo nepoznat u Francuskoj. Naime, još od Francuske revolucije država primjenjuje “zakon tla” koji kaže da su prebivalište i etnički identitet nerazdvojni, to jeste onaj tko živi u Francuskoj automatski je Francuz. Etničke manjine su kroz povijest asimilirane na sve načine, i to vrlo uspješno.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 20 stranica
  • Geografija Camil
  • Školska godina: Camil
  • Skripte, Geografija
  • Bosna i Hercegovina,  Sarajevo,  UNIVERZITET U SARAJEVU – Prirodno-matematički fakultet  

Više u Geografija

Više u Skripte

Komentari